Urheilupala 7.9.2026

Pallomeri Urheilupala

Maanantain Urheilupala sisältää kuulumisia muun muassa lauantain Liiga-kierrokselta sekä jalkapalloilun puolelta.

Maanantain Urheilupala sisältää viikonlopun kuumimmat uutiset sekä alkuviikon sporttiohjelman!

Uutispoiminnat

Karmea teurastus! Jokereita nöyryytettiin Raumalla – kengät nousivat pystyyn katsomossa

Jokereita nöyryytettiin tavalla jollaiseen seura ei ole todellakaan tottunut, kun Lukko takoi taululle loppunumeroiksi 7-2.

Mainos:

Avausottelunsa Sportille hävinnyt Jokerit halusi varmasti avata voittotilin lauantaina, koska kaikki tiedostavat joukkueen ympärillä olevat paineet. Alku olikin vielä kohtuullisen lupaava, mutta ylivoimalla maalinteko tökki ja sitten kolahti omissa.

Toisessa erässä nähtiin sitten karmaiseva ulospuhallus, kun maalilla debytoinut Olle Eriksson Ek haparoi, mutta ei myöskään saanut apua aneemiselta puolustukselta, joka näytti suoranaisesti alistuneen Lukon edessä. Isännät nautiskelivat maaleja liukuhihnalta, sillä päätöserään lähdettiin 5-0-tilanteessa. Toisessa erässä päättyi myös Eriksson Ekin taisto, kun hänet korvasi avausottelussa hermostuneesti pelannut Veini Vehviläinen.

Lisää tuli päätöserässä, kun Lukko siirtyi jo 6-0-johtoon. Lopulta Jokerit sai pari onnistumista, mutta se oli laiha lohtu, kun pisteet jäivät Raumalle lukemin 7-2.

Samalla Jokereiden pahimmat pelot ovat toteutuneet heti alkukaudesta, sillä ongelmakohdiksi ennakoidut maalivahdit ja puolustus ovat pettäneet jo kahdesti. Samaan aikaan paine päävalmentaja Tomek Valtosen ympärillä kasvaa, sillä Raumalla fanit vaativat jo potkuja miehelle.

Kautta on takana kaksi peliä, joten kriisiä ei vielä pitäisi olla, mutta Jokereissa tunnetusti tiimalasi käy nopeammin loppuun, joten paineet ensi viikon Ässät-pelissä ovat jo valtaisat.


Lukas Hradecky torjui PSG:n nurin – matsi huipentui ilmiömäiseen lisäajan pelastukseen

Suomalaisveskari Lukas Hradecky valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi, kun Monaco päihitti PSG:n vieraskentällä maalein 1-2.

Viisi peräkkäistä Ranskan Ligue 1:n mestaruutta ja kaksi peräkkäistä Mestarien liigan mestaruutta voittanut PSG isännöi Ranskan pääsarjan matsissa Lukas Hradeckyn edustamaa Monacoa, ja suomalaisveskari oli erinomaisella pelipäällä.

Monaco onnistui nappaamaan ottelusta yllätysvoiton lukemin 1-2 ja Hradeckylle kirjattiin kamppailussa peräti yhdeksän torjuntaa. Kirsikkana kakun päälle hän torjui ottelun lisäajalla Ousmane Dembelen vaarallisen laukauksen upealla tavalla.

Hradecky torjui ottelussa maaliodottamaa peräti 2.75 osuman edestä ja hänet valittiin ansaitusti matsin parhaaksi pelaajaksi.


Ice Cage kaappasi Immu Fight Nightin tähtiottelijan!

Suomen kamppailuskenestä kajahti melkoinen hauiksen näyttö, kun Ice Cage nappasi Omar Tugarevin omaan iltaansa.

12. syyskuuta Helsingin jäähallissa järjestettävä Immu Fight Night julkaisi ensimmäisenä ottelijakiinnityksenään kesällä Omar Tugarevin, joka kuuluu Suomen kovimpiin vapaaottelijoihin. Hänen vastustajaansa ei kuitenkaan koskaan paljastettu ja muutamaa viikkoa ennen tapahtumaa Tugarev kertoi vetäytyneensä Immun illasta.

Nyt saatiinkin sitten hurja uutinen, kun Tugarevin ilmoitettiin ottelevan viikkoa myöhemmin Turun Gatorade Centerissä järjestettävässä Ice Cage 8 -tapahtumassa. Asia ilmenee promootion somevideolta, jossa Tugarev esiintyy promoottori Max Hynnisen kanssa.

Tugarevin vastustajaa ei vielä paljastettu, mutta mies tarvitsee voittoja nimekkäistä ottelijoista päästäkseen UFC:hen, joten vastus on takuuvarmasti kova.


Suurieleisesti haettu tappelu lässähti täysin – TPS:n Axel Landen ja HIFK:n Eetu Liukas nuhjasivat itsensä ulos

TPS:n Axel Landen ja HIFK:n Eetu Liukas pudottivat hanskat, mutta suurin elein käynnistetty kähinä tyrehtyi kömpelöksi painiksi.

Helsingin IFK:n lauantaista tuli todella ankea, kun vierasreissu Turkuun ei jättänyt kuin känsiä kouriin, jos niitäkään. TPS pöllytti HIFK:n kumoon maalein 5-1.

TPS ratkaisi ottelun käytännössä jo avauserässä, missä se karkasi jo 3-0-johtoon, eikä HIFK missään vaiheessa enää toennut höykytyksestä.

Lopussa myös tunteet kuumenivat, kun TPS:n Axel Landen suuttui HIFK:n Niko Huuhtaselle. Landen kävi tökkimään Huuhtasta ja tämä taas suivaannutti Eetu Liukkaan.

Pukarit joutuivat erilleen, mutta muun hässäkän rauhoittuessa Liukkaalle aukesi väylä käydä Landenin iholle. Kaksikko mittaili toisiaan hetken ja hanskat putosivat. Liukas aloitti tilanteen pudottamalla hanskansa suurieleisesti ja jatkoi eleitään perääntymällä kauas muusta rähinstä.

Kun pukarit viimein kävivät toistensa kimppuun, oli tuloksena vain kömpelö painiottelu, joka lässähti aika lailla heti kättelyssä. Tuomaristo kuitenkin passitti pelaajat suihkun puolelle. Landenin ja Liukkaan tilanne nähtiin paria minuuttia ennen päätössummeria.

Sunnuntai-iltana saatiin tieto, että Liukas tuomittiin yhden ottelun pelikieltoon ja Landen selvisi ilman kakkua.


Alkuviikon ohjelma

Liiga

Ti 8.9.
18:30 HPK – Ilves

Veikkausliiga

Ti 8.9.
18:00 FC Lahti – IFK Mariehamn
18:00 Ilves – FF Jaro
18:00 TPS – SJK
18:00 VPS – AC Oulu
19:00 Gnistan – KuPS

Mestarien liiga

Ti 8.9.
19:45 AEK – LASK
19:45 Club Brügge – Aston Villa
22:00 Dortmund – Villarreal
22:00 FC Porto – Manchester City
22:00 Lille – Betis
22:00 Real Madrid – Inter


Tuppisuu!

Ilveksen päävalmentaja Tommi Niemelä oli vähäsanainen Ässille tulleen 5-1-tappion jälkeen