Judon Bundesliigassa on sattunut järkyttävä tapaus. Timo Cavelius joutui karmean päällekarkauksen kohteeksi voitettuaan ottelunsa.
Saksaa Pariisin olympialaisissa edustaneen Timo Caveliusksen ottelut judon Bundesliigassa ovat toviksi oteltu. Cavelius nimittäin joutui väkivaltaisen hyökkäyksen.
Tilanne sattui, kun TSV Abensbergia edustava Cavelius oli juuri voittanut JC Leipzigin Akaki Japaridzen ja tehnyt tuuletuksen vastustajansa suuntaan. Japaridze kilahti tästä totaalisesti, kävi päälle ja mukiloi Caveliusta kolme kertaa nyrkillää naamaan.
Caveliuksen saamia vammoja jouduttiin hoitamaan sairaalassa. Judoinside-sivuston mukaan Caveliuksen murtunut leukaluu leikattiin ja lisäksi hän menetti kaksi hammasta. Paikalle kutsuttiin poliisi, mutta Japaridzelle ei aiheutunut teostaan seuraamuksia.
Urheilullisella puolella niitä voi kuitenkin vielä tulla, sillä tapaus on saatettu Euroopan judoliiton ja Kansainvälisen judoliiton tietoon. Mediatietojen mukaan edessä lienee pitkä, jopa elinikäinen kilpailukielto.
Timo Cavelius tuulettaa voittoa ja vastustaja mukiloi hänet välittömästi sairaalakuntoon:
Katso myös: Hurja ja nopea päätös nyrkkeilyottelulle – Thomas Carty lensi rajusti kehästä ulos vain 82 sekunnin jälkeen


