Yleisurheilun MM-kisat 2017 Lontoo – tässä ohjelma ja aikataulu

Maria Huntington Lontoon MM-kisat MM-kisoihin Yleisurheilun MM-kisat ohjelma Lontoo / Pallomeri.net

Yleisurheilun MM-kisat käydään tänä vuonna Lontoossa. Taistelu maailmanmestaruuksista käynnistyy perjantaina 4. elokuuta.

Nappaako Tero Pitkämäki mitalin?

Suomalaisittain mitalitoiveet ovat täysin Tero Pitkämäen varassa. Pitkämäki ei kuitenkaan kuulu keihäänheiton suurimpiin suosikkeihin, sillä saksalaiset Thomas Röhler ja Johannes Vetter ovat heittäneet kesän mittaan aivan järjettömän pitkiä kaaria. Saksalaiskaksikko onkin heitellyt useampaan otteeseen reippaasti yli 90 metrin kaaria, kun taas Pitkämäen kauden paras on 88,27.

Toinen mielenkiintoinen suomalaisnimi on kolmiloikkaaja Simo Lipsanen. 49 vuotta vanhan kolmiloikan Suomen ennätyksen rikkonut Lipsanen on maailmantilastossa sijalla 14, joten suomalaiselta voidaan odottaa Lontoossa ehdottomasti finaalipaikkaa. Vasta 21-vuotiaalle Lipsaselle on turha kuitenkaan asettaa suuria paineita, sillä nuorukaiselle Lontoossa järjestettävät yleisurheilun MM-kisat ovat aikuisten tasolla ensimmäiset laatuaan.

Miesten keihäänheiton finaali käydään 12. elokuuta klo 22:15.

Mainos alkaa

Usain Bolt päättää huikean uransa Lontooseen

Tällä kaudella todella vähän kilpaillut Usain Bolt on vahvistanut jo sen, että jamaikalaisen yleisurheilu-ura päättyy Lontoon MM-kisoihin. Urallaan kaiken voittanut Bolt kilpailee Lontoossa 100 metrillä sekä pikaviestillä, joten 200 metrin kilpailu jää tällä kertaa juoksematta.

Uskomattoman uransa aikana peräti kahdeksan olympiakultaa ja 11 MM-kultaa voittanut Bolt saattaa joutua Lontoossa kovaan testiin, sillä miehen kauden paras 100 metriltä on 9,95. Bolt onkin maailmantilastossa vasta sijalla 7.

Miesten 100 metrin finaali juostaan 5. elokuuta klo 23:45.

Yleisurheilun MM-kisat 2017 Lontoo – ohjelma ja kisapäivät:

Perjantai 4.8.

21:00: 100 metriä, karsinta (miehet)
21:20: Kiekonheitto, karsintaryhmä A (miehet)
21:30: Pituushyppy, karsintaryhmät A & B (miehet)
21:35: 1500 metriä, alkuerät (naiset)
21:45: Seiväshyppy, karsintaryhmät A & B (naiset)
22:20: 100 metriä, alkuerät (miehet)
22:45: Kiekonheitto, karsintaryhmä B (miehet)
23:20: 10,000 metriä, finaali (miehet)

Lauantai 5.8.

12:00: Kuulantyöntö, karsintaryhmät A & B (miehet)
12:05: Seitsenottelu, 100 metrin aidat (naiset)
12:35: Moukarinheitto, karsintaryhmä A (naiset)
12:45: 400 metriä, alkuerät (miehet)
13:00: Kolmiloikka, karsintaryhmät A & B (naiset)
13:30: Seitsenottelu, pituushyppy (naiset)
13:45: 100 metriä, alkuerät (naiset)
14:05: Moukarinheitto, karsintaryhmä B (naiset)
14:45: 800 metriä, alkuerät (miehet)

21:00: Seitsenottelu, kuulantyöntö (naiset)
21:05: 100 metriä, välierät (miehet)
21:25: Kiekonheitto, finaali (miehet)
21:35: 1500 metriä, välierät (naiset)
22:05: Pituushyppy, finaali (miehet)
22:10: 10 000 metriä, finaali (naiset)
23:00: Seitsenottelu, 200 metriä (naiset)
23:45: 100 metriä, finaali (miehet)

Sunnuntai 6.8.

12:00: Seitsenottelu, pituushyppy (naiset)
12:05: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (miehet)
12:40: Seiväshyppy, karsintaryhmät A & B (miehet)

12:55 Maraton (miehet)
13:05: 400 metrin aidat, alkuerät (miehet)
13:45: Seitsenottelu, keihäänheitto, ryhmä A (naiset)
13:55: 400 metriä, alkuerät (naiset)
14:55: 110 metrin aidat, alkuerät (miehet)

15:00: Seitsenottelu, keihäänheitto, ryhmä B (naiset)

16:00 Maraton (naiset)
21:00: Seiväshyppy, finaali (miehet)
21:05: Keihäänheitto, karsintaryhmä A (naiset)
21:10: 100 metriä, välierät (naiset)
21:40: 400 metriä, välierät (miehet)
22:10: 110 metrin aidat, välierät (miehet)
22:30: Keihäänheitto, karsintaryhmä B (naiset)
22:35: Kuulantyöntö, finaali (miehet)
22:40: Seitsenottelu, 800 metriä (naiset)
23:15: 800 metriä, välierät (miehet)
23:50: 100 metriä, finaali (naiset)

Maanantai 7.8.

20:30: Kolmiloikka, karsintaryhmät A & B (miehet)
21:00: Moukarinheitto, finaali (naiset)
21:15: 400 metrin aidat, alkuerät (naiset)
22:15: 400 metrin aidat, välierät (miehet)
22:25: Kolmiloikka, finaali (naiset)
22:55: 400 metriä, välierät (naiset)
23:30: 110 metrin aidat, finaali (miehet)
23:50: 1500 metriä, finaali (naiset)

Tiistai 8.8. 

20:30: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (naiset)
21:20: Keihäänheitto, finaali (naiset)
21:30: 200 metriä, alkuerät (miehet)
21:35: Seiväshyppy, finaali (miehet)
22:35: 400 metrin aidat, välierät (naiset)
22:40: Kuulantyöntö, karsintaryhmät A & B (naiset)
23:10: 3000 metrin estejuoksu, finaali (miehet)
23:35: 800 metriä, finaali (miehet)
23:50: 400 metriä, finaali (miehet)

Keskiviikko 9.8.

21:05: 200 metriä, alkuerät (naiset)
21:10: Pituushyppy, karsintaryhmät A & B (naiset)
21:20: Moukarinheitto, karsintaryhmä A (miehet)
22:05: 5000 metriä, alkuerät (miehet)
22:25: Kuulantyöntö, finaali (naiset)
22:50: Moukarinheitto, karsintaryhmä B (miehet)
22:55: 200 metriä, välierät (miehet)
23:30: 400 metrin aidat, finaali (miehet)
23:50: 400 metriä, finaali (naiset)

Torstai 10.8.

20:30: 5000 metriä, alkuerät (naiset)
21:05: Keihäänheitto, karsintaryhmä A (miehet)
21:10: Korkeushyppy, karsintaryhmät A & B (naiset)
21:25: 800 metriä, alkuerät (naiset)
22:20: Kolmiloikka, finaali (miehet)
22:25: 1500 metriä, alkuerät (miehet)
22:35: Keihäänheitto, karsintaryhmä B (miehet)
23:05: 200 metriä, välierät (naiset)
23:35: 400 metrin aidat, finaali (naiset)
23:50: 200 metriä, finaali (miehet)

Perjantai 11.8.

12:00: Kymmenottelu, 100 metriä (miehet)
12:10: Kiekonheitto, karsintaryhmä A (naiset)
12:45: 100 metrin aidat, alkuerät (naiset)
13:05: Kymmenottelu, pituushyppy (miehet)
13:15: Korkeushyppy, karsintaryhmät A & B (miehet)
13:35: Kiekonheitto, karsintaryhmä B (naiset)
14:55: Kymmenottelu, kuulantyöntö (miehet)

19:00: Kymmenottelu, korkeushyppy (miehet)
21:05: 100 metrin aidat, välierät (naiset)
21:10: Pituushyppy, finaali (naiset)
21:35: 800 metriä. välierät (naiset)
22:10: 1500 metriä, välierät (miehet)
22:30: Moukarinheitto, finaali (miehet)
22:45: Kymmenottelu, 400 metriä (miehet)
23:25: 3000 metrin estejuoksu, finaali (naiset)
23:50: 200 metriä, finaali (naiset)

Lauantai 12.8.

12:00: Kymmenottelu, 110 metrin aidat (miehet)
12:35: 4 x 100 metrin viesti, alkuerät (naiset)
12:55: 4 x 100 metrin viesti, alkuerät (miehet)
13:00: Kymmenottelu, kiekonheitto, ryhmä A (miehet)
13:20: 4 x 400 metrin viesti, alkuerät (naiset)
13:50: 4 x 400 metrin viesti, alkuerät (miehet)
14:20: Kymmenottelu, kiekonheitto, ryhmä B (miehet)

16:15: Kymmenottelu, seiväshyppy (miehet)
19:30: Kymmenottelu, Keihäänheitto, ryhmä A (miehet)
20:55: Kymmenottelu, Keihäänheitto, ryhmä B (miehet)
21:05: Korkeushyppy, finaali (naiset)
22:05: 100 metrin aidat, finaali (naiset)
22:15: Keihäänheitto, finaali (miehet)
22:20: 5000 metriä, finaali (miehet)
22:45: Kymmenottelu, 1500 metres (miehet)
23:30: 4 x 100 metrin viesti, finaali (naiset)
23:50: 4 x 100 metrin viesti, finaali (miehet)

Sunnuntai 13.8.

21:00: Korkeushyppy, finaal (miehet)
21:10: Kiekonheitto, finaali (naiset)
21:35: 5000 metriä, finaali (naiset)
22:10: 800 metriä, finaali (naiset)
22:30: 1500 metriä, finaali (miehet)
22:55: 4 x 400 metrin viesti, finaali (naiset)
23:15: 4 x 400 metrin viesti, finaali (miehet)

Yleisurheilun MM-kisat kotisohville välittää Yle!