Yleisurheilun MM-kisat 2022 – ohjelma ja aikataulut

Armand Duplantis Yleisurheilun
Kuva: Getty Images

Yleisurheilun MM-kisat käydään Yhdysvaltojen Eugenessa 15.-24. heinäkuuta välisenä aikana. Tässä ohjelma ja aikataulut!

Suomi lähtee MM-kisoihin isolla 36 urheilijan joukkueella, joten luvassa on mielenkiintoisia hetkiä yleisurheilun parissa. Kenties Suomen suurin menestystoivo on keihäänheittäjä Oliver Helander, jolta nähtiin Paavo Nurmi Gamesissa mieletön heitto. Tämän jälkeen Helander on kuitenkin kärsinyt terveysmurheista, joten miehen kunto on täydellinen arvoitus.

Muista lajeista mitalit olisivat jättimäisiä yllätyksiä, joten venymistä vaaditaan aivan huippusijoituksiin. Kuitenkin luvassa on tärkeää arvokisakokemusta useammalle urheilijalle loppukesän EM-kisoja silmällä pitäen.

Suomessa kisat televisioi Yle, joten suoria lähetyksiä on luvassa joka päivä koko kisarupeaman ajan.

Yleisurheilun MM-kisat 2022 – ohjelma:

Perjantai 15.7.

19.05 M Moukarinheitto; karsinta, A-ryhmä (Aaron Kangas, Tuomas Seppänen)

20.10 M Korkeushyppy; karsinta

20.30 M Moukarinheitto; karsinta, B-ryhmä (Aaron Kangas, Tuomas Seppänen)

21.45 M/N 4×400 m viesti, alkuerät

22.05 N Moukarinheitto; karsinta, A-ryhmä (Silja Kosonen, Krista Tervo)

22.30 M 100 m, esikarsinta

23.10 N 20 km kävely (Enni Nurmi)

23.30 N Moukarinheitto; karsinta B-ryhmä (Silja Kosonen, Krista Tervo)

1.10 M 20 km kävely (Aleksi Ojala)

3.05 N Kuulantyöntö, karsinta

3.15 M 3 000 m esteet, alkuerät (Topi Raitanen)

3.20 N Seiväshyppy, karsinta (Wilma Murto, Elina Lampela)

4.00 M Pituushyppy, karsinta (Kristian Pulli)

4.10 N 1 500 m, alkuerät (Nathalie Blomqvist)

4.50 M 100 m, alkuerät

4.55 M Kuulantyöntö, karsinta

5.50 M/N 4×400 m viesti

Lauantai 16.7.

20.30 N Kolmiloikka, karsinta (Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)

20.35 N 3 000 m esteet, alkuerät (Topi Raitanen)

21.10 N Korkeushyppy, karsinta (Ella Junnila, Heta Tuuri, Sini Lällä)

21.25 M 110 m aidat, alkuerät (Elmo Lakka)

22.00 M Moukarinheitto (Aaron Kangas, Tuomas Seppänen)

22.20 N 10 000 m

23:20 M 400 m aidat, alkuerät

3.10 N 100 m, alkuerät 

4.00 M 100 m, välierät 

4.20 M Pituushyppy (Kristian Pulli)

4.25 N Kuulantyöntö

4.30 M 1 500 m, alkuerät

5.05 N 1 500 m, välierät (Nathalie Blomqvist)

5.50 M 100 m

Sunnuntai 17.7.

16.15 M maraton

20.35 N 7-ottelu, 100 m aidat

21.05 M 400 m, alkuerät

21.35 N 7-ottelu, korkeushyppy

21.35 N Moukarinheitto (Silja Kosonen, Krista Tervo)

22.00 N 400 m, alkuerät

23.00 M 10 000 m

23.45 N 7-ottelu, kuulantyöntö

3.05 M 110 m aidat, välierät (Elmo Lakka)

3.05 M Kiekonheitto; karsinta A-ryhmä

3.25 N Seiväshyppy (Wilma Murto, Elina Lampela)

3.33 N 100 m, välierät

4.03 M 400 m aidat, välierät

4.27 M Kuulantyöntö

4.30 M Kiekonheitto; karsinta B-ryhmä

4.38 N 7-ottelu, 200 m

5.00 M 1 500 m, välierät

5.30 M 110 m aidat finaali (Elmo Lakka)

5.50 N 100 m

Maanantai 18.7.

16.15 N maraton (Alisa Vainio)

19.35 N 7-ottelu, pituushyppy

20.55 N 7-ottelu; keihäänheitto, A-ryhmä

22.05 N 7-ottelu; keihäänheitto, B-ryhmä

3.05 M 200 m, alkuerät

3.10 N Kiekonheitto; karsinta, A-ryhmä (Salla Sipponen)

3.45 M Korkeushyppy

4.00 N 200 m, alkuerät

4.20 N Kolmiloikka (Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)

4.35 N Kiekonheitto; karsinta, B-ryhmä (Salla Sipponen)

4.55 N 7-ottelu, 800 m

5.20 M 3 000 m esteet (Topi Raitanen)

5.50 N 1 500 m (Nathalie Blomqvist)

Tiistai 19.7.

3.15 N 400 m aidat, alkuerät (Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen)

3.40 N Korkeushyppy (Ella Junnila, Heta Tuuri, Sini Lällä)

4.05 N 200 m, välierät

4.33 M Kiekonheitto

4.50 M 200 m, välierät

5.30 M 1 500 m

5.50 M 400 m aidat

Keskiviikko 20.7.

1.20 N Keihäänheitto; karsinta, A-ryhmä (Sanne Erkkola)

2.25 N 5 000 m, alkuerät (Camilla Richardsson)

2.50 N Keihäänheitto; karsinta, B-ryhmä (Sanne Erkkola)

3.20 M 800 m, alkuerät

4.15 N 400 m aidat, välierät (Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen)

4.30 N Kiekonheitto (Salla Sipponen)

4.45 N 400 m, välierät

5.15 M 400 m, välierät

5.45 N 3 000 m esteet (Topi Raitanen)

Torstai 21.7.

3.05 M Keihäänheitto; karsinta, A-ryhmä (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Keränen)

3.10 N 800 m, alkuerät (Eveliina Määttänen)

4.10 M 5 000 m, alkuerät

4.20 M Kolmiloikka, karsinta

4.35 M Keihäänheitto; karsinta, B-ryhmä (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Keränen)

5.00 M 800 m, välierät

5.35 N 200 m

5.50 M 200 m

Perjantai 22.7.

16.15 N 35 km kävely (Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen)

3.05 M Seiväshyppy, karsinta (Mikko Paavola)

3.40 N 4×100 m viesti, alkuerät

4.05 M 4×100 m viesti, alkuerät

4.20 N Keihäänheitto (Sanne Erkkola)

4.35 N 800 m, välierät (Eveliina Määttänen)

5.15 N 400 m

5.35 M 400 m

5.50 N 400 m aidat (Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen)

Lauantai 23.7.

19.50 M 10-ottelu, 100 m

20.40 M 10-ottelu, pituushyppy

21.20 N 100 m aidat, alkuerät (Reetta Hurske)

22.00 N Pituushyppy, karsinta

22.10 M 10-ottelu, kuulantyöntö

2.10 M 10-ottelu, korkeushyppy

3.10 N 4×400 m viesti, alkuerät

3.40 M 4×400 m viesti, alkuerät

4.00 M Kolmiloikka

4.10 M 800 m

4.25 N 5000 m (Camilla Richardsson)

4.35 M Keihäänheitto (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Keränen)

4.55 M 10-ottelu, 400 m

5.30 N 4×100 m viesti

5.50 M 4×100 m viesti

Sunnuntai 24.7.

16.15 M 35 km kävely (Aleksi Ojala, Veli-Matti ”Aku” Partanen)

19.35 M 10-ottelu, 110 m aidat

20.30 M 10-ottelu; kiekonheitto, A-ryhmä

21.40 M 10-ottelu; kiekonheitto, B-ryhmä

22.15 M 10-ottelu; seiväshyppy, A-ryhmä

23.15 M 10-ottelu; seiväshyppy, B-ryhmä

3.05 N 100 m aidat, välierät (Reetta Hurske)

3.05 M 10-ottelu; keihäänheitto, A-ryhmä

3.25 M Seiväshyppy (Mikko Paavola)

3.50 N Pituushyppy

4.05 M 5 000 m

4.10 M 10-ottelu; keihäänheitto, B-ryhmä

4.35 N 800 m

5.00 N 100 m aidat (Reetta Hurske)

5.20 M 10-ottelu, 1500 m

5.35 M 4×400 m viesti

5.50 N 4×400 m viesti

Suomen joukkue:

Miehet

110 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat.

3000 m ej: Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot.

20 km kävely: Aleksi Ojala, Urjalan Urheilijat.

35 km kävely: Aleksi Ojala, Urjalan Urheilijat, Veli-Matti ”Aku” Partanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Seiväs: Mikko Paavola, Alajärven Ankkurit, Tommi Holttinen, Turun Urheiluliitto.

Pituus: Kristian Pulli, Oulun Pyrintö.

Moukari: Aaron Kangas, Kankaanpään seudun Leisku, Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa (Pori).

Keihäs: Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja, Oliver Helander, Oulun Pyrintö, Toni Keränen, Limingan Niittomiehet. – Toni Kuusela, Kuortaneen Kunto, kotiin jäävä varaedustaja.

Naiset

200 m: Anniina Kortetmaa, Jyväskylän Kenttäurheilijat.

800 m: Eveliina Määttänen, Espoon Tapiot.

1500 m: Nathalie Blomqvist, IK Falken (Pedersöre).

5000 m: Camilla Richardsson, Esbo IF.

Maraton: Alisa Vainio, Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

100 m aj: Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö.

400 m aj: Viivi Lehikoinen, Helsingfors IFK, Kristiina Halonen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

20 km kävely: Enni Nurmi, Espoon Tapiot.

35 km kävely: Tiia Kuikka, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Elisa Neuvonen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Korkeus: Ella Junnila, Tampereen Pyrintö, Heta Tuuri, Lahden Ahkera, Sini Lällä, Jyväskylän Kenttäurheilijat.

Seiväs: Wilma Murto, Salon Vilpas, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Saga Andersson, Esbo IF.

3-loikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy, Senni Salminen Imatran Urheilijat.

Kiekko: Salla Sipponen, Keuruun Kisailijat.

Moukari: Silja Kosonen, Turun Urheiluliitto, Krista Tervo, Karhulan Katajaiset (Kotka), Suvi Koskinen, Kauhajoen Karhu.

Keihäs: Sanne Erkkola, Turun Urheiluliitto.