Yleisurheilun MM-kisat 2019 Doha – ohjelma, aikataulu ja Suomen joukkue

Yleisurheilun MM-kisat 2019 Doha – ohjelma, aikataulu ja Suomen joukkue

Yleisurheilun MM-kisat ovat ohjelmassa syyskuun ja lokakuun taitteessa. Tässä ohjelma Dohassa järjestettäviin kilpailuihin!

Yleisurheilun arvokisat käydään tänä vuonna poikkeuksellisen myöhään, sillä Dohassa on polttavan kuuma kesä, joten näin urheilijoille pystytään takaamaan edes hieman kohtuulliset olosuhteet.

Kisoissa on lukuisia suomalaisittain mielenkiintoisia lajeja, sillä muun muassa keihäsmiehet yrittivät palata takaisin mitalikantaan. Veli-Matti Partanen taistelee mitalista raastavassa 50 kilometrin kävelyssä. Tiukasti maailman huipulle nousua tekevä Topi Raitanen on mukana 3000 metrin esteissä. Puolestaan suomalaiset naisaiturit hakevat menestystä 100 metrin aidoissa. Mielenkiintoa todellakin tulee riittämään.

Nähtäväksi jää taas, että missä lajeissa tullaan paukuttamaan uusia ME-tuloksia, sillä niitä on totuttu näkemään lähes joka vuosi.

Yleisurheilun MM-kisojen televisiointi on jälleen kerran Ylen harteilla, joten lähetykset tulevat olemaan taas laatua täynnä.

Yleisurheilun MM-kisat 2019 – ohjelma ja aikataulut:

Perjantai 27. 9.2019.

Klo 16:30: Pituushyppy, miehet, karsinta
Klo 16:35: 100m, miehet, karsinta
Klo 16:40: Moukarinheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 17:10: 800m, alkuerät, naiset
Klo 17:30: Seiväshyppy, karsinta, naiset
Klo 18:05: 100m, alkuerät, miehet
Klo 18:10: Moukarinheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:40: Korkeushyppy, karsinta, naiset
Klo 19:00: 3 000m estejuoksu, alkuerät, naiset
Klo 19:25: Kolmiloikka, karsinta, miehet
Klo 19:55: 5 000m, alkuerät, miehet
Klo 20:30: 400m aidat, alkuerät, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, naiset

Lauantai 28.9.2019.

Klo 16:15: Kiekonheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 16:30: 100m, alkuerät, naiset
Klo 17:05: 800m, alkuerät, miehet
Klo 17:30: Seiväshyppy, karsinta, miehet
Klo 17:45: Kiekonheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 18:05: 400m aidat, välierät, miehet
Klo 18:45: 100m, välierät, miehet
Klo 19:15: 800m, välierät, naiset
Klo 19:25: Moukarinheitto, finaali, naiset
Klo 20:00: 4 x 400m sekaviesti, alkuerät, naiset/miehet
Klo 20:40: Pituushyppy, finaali, miehet
Klo 21:10: 10 000m, finaali, naiset
Klo 22:15: 100m, finaali, miehet
Klo 23:30: 50 km kävely, finaali, miehet
Klo 23:30: 50 km kävely, finaali, naiset

Sunnuntai 29.9.2019.

Klo 20:05: 200m, alkuerät, miehet
Klo 20:40: Seiväshyppy, finaali, naiset
Klo 21:20: 100m, välierät, naiset
Klo 21:45: Kolmiloikka, finaali, miehet
Klo 21:55: 800m, välierät, miehet
Klo 22:35: 4 x 400m sekaviesti, finaali, miehet/naiset
Klo 23:20: 100m, finaali, naiset
Klo 23:30: 20 km kävely, finaali, naiset

Maanantai 30.9.2019.

Klo 16:30: Keihäänheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 17:05: 200m, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Keihäänheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:20: 400m, alkuerät, naiset
Klo 20:05: 110m aidat, alkuerät, miehet
Klo 20:30: Korkeushyppy, finaali, naiset
Klo 20:50: 200m, välierät, miehet
Klo 21:20: 5 000m, finaali, miehet
Klo 21:25: Kiekonheitto, finaali, miehet
Klo 21:50: 3 000m estejuoksu, finaali, naiset
Klo 22:10: 800m, finaali, naiset
Klo 22:40: 400m aidat, finaali, miehet

Tiistai 1.10.2019.

Klo 16:30: Moukarinheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 16:35: 400m alkuerät, miehet
Klo 16:50: Korkeushyppy, karsinta, miehet
Klo 17:30: 400m aidat, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Moukarinheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 18:15: 3 000m estejuoksu, alkuerät, miehet
Klo 20:05: Seiväshyppy, finaali, miehet
Klo 20:50: 400m, välierät, naiset
Klo 21:20: Keihäänheitto, finaali, naiset
Klo 21:35: 200m, välierät, naiset
Klo 22:10: 800m, finaali, miehet
Klo 22:40: 200m, finaali, miehet

Keskiviikko 2.10.2019.

Klo 16:35: Kymmenottelu, 1. laji – 100m pikajuoksu
Klo 16:45: Kuulantyöntö, karsinta, naiset
Klo 17:05: Seitsenottelu naiset, 1. laji – 100m aidat
Klo 17:30: Kymmenottelu, 2. laji – Pituushyppy
Klo 17:35: 1 500m, alkuerät, naiset
Klo 18:00: Kiekonheitto, A-karsintaryhmä, naiset
Klo 18:15: Seitsenottelu naiset, 2. laji – Korkeushyppy
Klo 18:25: 5 000m, alkuerät, naiset
Klo 18:50: Kymmenottelu, 3. laji – Kuulantyöntö
Klo 19:25: Kiekonheitto, B-karsintaryhmä, naiset
Klo 20:05: 110m aidat, välierät, miehet
Klo 20:30: Seitsenottelu naiset, 3. laji – Kuulantyöntö
Klo 20:35: 400m, välierät, miehet
Klo 20:40: Kymmenottelu, 4. laji – Korkeushyppy
Klo 21:05: 400m aidat, välierät, naiset
Klo 21:40: Moukarinheitto, finaali, miehet
Klo 21:50: Seitsenottelu naiset, 4. laji – 200m pikajuoksu
Klo 22:35: 200m, finaali, naiset
Klo 22:55: 110m aidat, finaali, miehet
Klo 23:15: Kymmenottelu, 5. laji – 400m

Torstai 3.10.2019.

Klo 16:35: Kymmenottelu, 6. laji – 110m aidat
Klo 16:40: Kolmiloikka, karsinta, naiset
Klo 17:30: Kymmenottelu, 7. laji – Kiekonheitto (A-ryhmä)
Klo 18:15: Seitsenottelu naiset, 5. laji – Pituushyppy
Klo 18:35: Kymmenottelu, 7. laji – Kiekonheitto (B-ryhmä)
Klo 19:05: Kymmenottelu, 8. laji – Seiväshyppy (A-ryhmä)
Klo 19:20: Kuulantyöntö, karsinta, miehet
Klo 20:05: Kymmenottelu, 8. laji – Seiväshyppy (B-ryhmä)
Klo 20:10: Seitsenottelu naiset, 6. laji – Keihäänheitto
Klo 22:00: 1 500 metriä, alkuerät, miehet
Klo 22:05: Kymmenottelu, 9. laji – Keihäänheitto (A-ryhmä)
Klo 22:35: Kuulantyöntö, finaali, naiset
Klo 23:00: 1 500 metriä, välierät, naiset
Klo 23:10: Kymmenottelu, 9. laji – Keihäänheitto (B-ryhmä)
Klo 23:50: 400 metriä, finaali, naiset
Klo 00:05: Seitsenottelu naiset, 7. laji – 800m
Klo 00:15: Kymmenottelu, 10. laji – 1 500m

Perjantai 4.10.2019.

Klo 20:10: 1 500m, välierät, miehet
Klo 20:15: Korkeushyppy, finaali, miehet
Klo 20:40: 4 x 100m viesti, alkuerät, naiset
Klo 21:00: Kiekonheitto, finaali, naiset
Klo 21:05: 4 x 100m viesti, alkuerät, miehet
Klo 21:30: 400m aidat, finaali, naiset
Klo 21:45: 3 000m estejuoksu, finaali, miehet
Klo 22:20: 400m, finaali, miehet
Klo 23:30: 20 km kävely, finaali, miehet

Lauantai 5.10.2019.

Klo 16:30: Keihäänheitto, A-karsintaryhmä, miehet
Klo 17:15: 100m aidat, alkuerät, naiset
Klo 17:50: Pituushyppy, karsinta, naiset
Klo 18:00: Keihäänheitto, B-karsintaryhmä, miehet
Klo 19:55: 4 x 400m viesti, alkuerät, naiset
Klo 20:05: Kuulantyöntö, finaali, miehet
Klo 20:25: 4 x 400m viesti, alkuerät, miehet
Klo 20:35: Kolmiloikka, finaali, naiset
Klo 20:55: 1 500m, finaali, naiset
Klo 21:25: 5 000m, finaali, naiset
Klo 22:05: 4 x 100m viesti, finaali, naiset
Klo 22:15: 4 x 100m viesti, finaali, miehet
Klo 23:59: Maraton, finaali, miehet

Sunnuntai 6.10.2019.

Klo 19:05: 100m aidat, välierät, naiset
Klo 19:15: Pituushyppy, finaali, naiset
Klo 19:40: 1 500m, finaali, miehet
Klo 19:55: Keihäänheitto, finaali, miehet
Klo 20:00: 10 000m, finaali, miehet
Klo 20:50: 100m aidat, finaali, naiset
Klo 21:15: 4 x 400m viesti, finaali, naiset
Klo 21:30: 4 x 400m viesti, finaali, miehet

Suomen joukkue:

Miehet:

Topi Raitanen (3000 metrin esteet)
Simo Lipsanen (kolmiloikka)
Antti Ruuskanen (keihäänheitto)
Oliver Helander (keihäänheitto)
Veli-Matti Partanen (50 kilometrin kävely)
Jarkko Kinnunen (50 kilometrin kävely)

Naiset:

Alisa Vainio (Maraton)
Anne-Mari Hyryläinen (Maraton)
Ella Junnila (korkeushyppy)
Kristiina Mäkelä (kolmiloikka)
Tiia Kuikka (50 kilometrin kävely)

Vedonlyönti:

Parhaimmat kertoimet yleisurheilun MM-kisoihin löydät Coolbetilta, joka on tullut tunnetuksi siitä, että sivustolta löydät lajiin kuin lajiin markkinoiden kovimpia kertoimia.

SIIRRY COOLBETILLE TÄSTÄ!

Jaa tämä:



Aiheeseen liittyvät julkaisut