Yleisurheilun EM 2024 Rooma – Ohjelma, Aikataulu ja Televisiointi

Yleisurheilun EM Kalevan Kisat Wilma Murto Suomen Joukkue EM-kisat
Kuva: Getty Images

Yleisurheilun EM-kisat 2024 käydään tänä vuonna Italian Roomassa. Tässä Ohjelma, Aikataulu ja Televisiointi.

Yleisurheilun EM-kisoissa nähdään jälleen iso joukko suomalaisyleisurheilijoita, jotka hamuavat menestystä. Suomella on useampi mahdollinen mitalikandidaatti mukana joukkueessa. Ehdottomasti todennäköisin mitalisti on seiväshyppääjä Wilma Murto, jolle tietysti mestaruus on ainoa tavoite. Loukkaantuminen on kuitenkin vaikeuttanut tekemistä viime viikkojen aikana, joten iskukyky on hieman arvoitus.

Myös naisten moukarissa on luvassa jännittävät hetket, sillä Silja Kosonen ja Krista Tervo voivat taistella mitaleista kaiken mennessä nappiin.

Mainos alkaa:

Ei sovi myöskään unohtaa miesten keihäänheittoa, jossa aina odotukset on korkealla. Suomi ei ole viime vuosina kuulunut aivan terävimpään maihin keihäänheiton saralla, mutta esimerkiksi Oliver Helander voi pystyä viskomaan sellaisia kaaria, joilla juhlitaan mitaleita.

Tänä vuonna Rooman EM-kisat ovat yleisurheilun puolella vasta toiseksi merkittävin kilpailu, koska loppukesästä on ohjelmassa Pariisin olympialaiset.

Lue myös: Yleisurheilu Pariisin Olympialaisissa 2024 – tässä ohjelma

Suomen joukkue

Miehet
100 m: Samuli Samuelsson
200 m: Samuel Purola, Viljami Kaasalainen
10 000 m: Mika Kotiranta
110 m aj: Santeri Kuusiniemi, Elmo Lakka
400 m aj Jere Haapalainen, Tuomas Lehtonen
3000 m ej: Topi Raitanen
20 km kävely: Aleksi Ojala, Veli-Matti ”Aku” Partanen, Jerry Jokinen
Korkeus: Arttu Mattila
Pituus: Kristian Pulli, Kasperi Vehmaa
Seiväs: Juho Alasaari, Urho Kujanpää, Tommi Holttinen
3-loikka: Tuomas Kaukolahti, Simo Lipsanen, Aaro Davidila
Moukari: Aaron Kangas, Tuomas Seppänen
Keihäs: Lassi Etelätalo, Toni Keränen, Oliver Helander

Naiset
100 m: Lotta Kemppinen
200 m: Anniina Kortetmaa, Aino Pulkkinen
400 m: Mette Baas
800 m: Eveliina Määttänen
1500 m: Sara Lappalainen
5000 m: Nathalie Blomqvist
10000 m: Nina Chydenius
Puolimaraton: Alisa Vainio, Camilla Richardsson
100 m aj: Lotta Harala, Reetta Hurske
400 m aj: Kristiina Halonen, Hilla Uusimäki, Viivi Lehikoinen
3000 m ej: Ilona Mononen
Korkeus: Heta Tuuri, Ella Junnila
Seiväs: Saga Andersson, Elina Lampela, Wilma Murto, Silja Andersson
3-loikka: Jessica Kähärä, Kristiina Mäkelä, Senni Salminen
Pituus: Jessica Kähärä
Kuula: Emilia Kangas, Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali
Keihäs: Anni-Linnea Alanen, Jatta-Mari Jääskeläinen
Kiekko: Helena Leveelahti, Salla Sipponen
Moukari: Suvi Koskinen, Krista Tervo, Silja Kosonen
Seitsenottelu: Saga Vanninen
4×100 m: Petra Häggqvist, Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa, Anna Pursiainen
4×400 m: Mette Baas, Aino Pulkkinen, Milja Thureson, Katriina Wright

Yleisurheilu EM 2024 Rooma – Ohjelma

Perjantai 7.6.2024

KelloLajiM/N
10:35Kiekonheitto Karsinta AMiehet
10:40100m aj. 7-otteluNaiset
11:03Kuulantyöntö Karsinta A+BNaiset
11:10100m aj. AlkuerätNaiset
11:40110m aj. AlkuerätMiehet
11:55Kiekonheitto Karsinta BMiehet
12:05Korkeushyppy 7-ottelu A+BNaiset
12:10Kolmiloikka Karsinta A+BNaiset
12:451500m AlkuerätNaiset
13:15Kiekonheitto Karsinta ANaiset
13:20800m AlkuerätMiehet
13:55Pituushyppy Karsinta A+BMiehet
14:053000m esteet AlkuerätNaiset
14:35Kiekonheitto KarsintaBNaiset
19:3520km Kävely FinaaliNaiset
19:40Kuulantyöntö 7-ottelu A+BNaiset
20:55Kuulantyöntö karsinta A+BMiehet
21:30Korkeushyppy Karsinta A+BNaiset
22:02Kiekonheitto FinaaliMiehet
22:10100m AlkuerätMiehet
22:33Kuulantyöntö FinaaliNaiset
22:45200m 7-otteluNaiset
23:204x400m viesti FinaaliSeka
23:405000m FinaaliNaiset

Lauantai 8.6.2024

KelloLajiM/N
11:05Moukarinheitto Karsinta AMiehet
11:103000m esteet AlkuerätMiehet
11:40Seiväshyppy Karsinta A+BNaiset
11:50100m AlkuerätNaiset
12:30Moukarinheitto Karsinta BMiehet
12:45400m AlkuerätMiehet
13:10Pituushyppy 7-ottelu A+BNaiset
13:20400m AlkuerätNaiset
19:0020km Kävely FinaaliMiehet
19:05Keihäänheitto 7-ottelu ANaiset
20:20Keihäänheitto 7-ottelu BNaiset
20:50800m VälierätMiehet
21:06Pituushyppy FinaaliMiehet
21:12100m aj. VälierätNaiset
21:38110m aj. VälierätMiehet
22:02Kuulantyöntö FinaaliMiehet
22:10100m VälierätMiehet
22:37Kiekonheitto FinaaliNaiset
22:47800m 7-ottelu FinaaliNaiset
23:08100m aj. FinaaliNaiset
23:18110m aj. FinaaliMiehet
23:285000m FinaaliMiehet
23:53100m FinaaliMiehet

Sunnuntai 9.6.2024

KelloLajiM/N
10:00Puolimaraton FinaaliMiehet
10:30Puolimaraton FinaaliNaiset
11:05Moukarinheitto Karsinta ANaiset
11:45Kolmiloikka Karsinta A+BMiehet
12:30Moukarinheitto Karsinta BNaiset
12:35Korkeushyppy Karsinta A+BMiehet
12:50200m AlkuerätMiehet
13:40400m aj. AlkuerätNaiset
14:20400m aj. AlkuerätMiehet
21:05400m VälierätNaiset
21:30Korkeushyppy FinaaliNaiset
21:38400m VälierätMiehet
22:05100m VälierätNaiset
22:11Moukarinheitto FinaaliMiehet
22:21Kolmiloikka FinaaliNaiset
22:35200m VälierätMiehet
23:043000m esteet FinaaliNaiset
23:27800m FinaaliMiehet
23:361500m FinaaliNaiset
23:53100m FinaaliNaiset

Maanantai 10.6.2024

KelloLajiM/N
11:05100m 10-otteluMiehet
11:18Seiväshyppy Karsinta A+BMiehet
11:25Keihäänheitto Karsinta ANaiset
11:35200m AlkuerätNaiset
12:05Pituushyppy 10-ottelu A+BMiehet
12:201500m AlkuerätMiehet
12:45Keihäänheitto Karsinta BNaiset
12:50800m AlkuerätNaiset
13:40400m aj. VälierätMiehet
14:05Kuulantyöntö 10-ottelu A+BMiehet
14:15400m aj. VälierätNaiset
20:30Korkeushyppy 10-ottelu A+BMiehet
21:15Seiväshyppy FinaaliNaiset
22:05200m VälierätNaiset
22:33Moukarinheitto FinaaliNaiset
22:40400m FinaaliMiehet
22:50400m FinaaliNaiset
23:003000m esteet FinaaliMiehet
23:20400m 10-otteluMiehet
23:50200m FinaaliMiehet

Tiistai 11.6.2024

KelloLajiM/N
10:35110m aj. 10-otteluMiehet
11:10800m VälierätNaiset
11:30Kiekonheitto 10-ottelu AMiehet
11:35Pituushyppy Karsinta A+BNaiset
11:454x400m viesti AlkuerätMiehet
12:154x400m viesti AlkuerätNaiset
12:35Kiekonheitto 10-ottelu BMiehet
12:55Seiväshyppy 10-ottelu AMiehet
13:004x100m viesti AlkuerätMiehet
13:304x100m viesti AlkuerätNaiset
14:00Keihäänheitto Karsinta AMiehet
14:10Seiväshyppy 10-ottelu BMiehet
15:25Keihäänheitto Karsinta BMiehet
20:05Keihäänheitto 10-ottelu AMiehet
20:5010 000m B-kilpailuNaiset
21:15Keihäänheitto 10-ottelu BMiehet
21:35Korkeushyppy FinaaliMiehet
21:55Kolmiloikka FinaaliMiehet
22:05400m aj. FinaaliMiehet
22:18400m aj. FinaaliNaiset
22:3010 000m FinaaliNaiset
22:36Keihäänheitto FinaaliNaiset
23:251500m 10-ottelu FinaaliMiehet
23:53200m FinaaliNaiset

Keskiviikko 12.6.2024

KelloLajiM/N
21:1210 000m B-kilpailuMiehet
21:20Seiväshyppy FinaaliMiehet
21:28Keihäänheitto FinaaliMiehet
21:54Pituushyppy FinaaliNaiset
22:064x400m viesti FinaaliNaiset
22:194x400m viesti FinaaliMiehet
22:31800m FinaaliNaiset
22:4410 000m FinaaliMiehet
23:261500m FinaaliMiehet
23:384x100m viesti FinaaliNaiset
23:504x100m viesti FinaaliMiehet

Televisiointi:

Yleisurheilun EM 2024 näkyy suorana lähetyksenä päivittäin Ylen kanavilta sekä Yle Areenasta. Näin ollen suomalaisurheilijoiden otteita pääsee seuraamaan suorana lähetyksenä kotisohvilta.