Yleisurheilun EM 2022 München – tässä kisojen päiväkohtainen ohjelma!

Yleisurheilun EM ohjelma 2022 Munchen Armand Duplantis - Pallomeri.net

Yleisurheilun EM-kisat käynnistyvät Saksan Münchenissä maanantaina 15. elokuuta ja päättyvät sunnuntaina 21. elokuuta.

Kun kolme viestijoukkuetta lasketaan mukaan, Suomen joukkueen koko kisoissa on noin 69 urheilijaa. Tämä on suurin sinivalkoinen ryhmä koskaan arvokisoissa kotikisojen ulkopuolella. Joukkueen kokoa kasvattavat luonnollisestikin miesten 4 x 100 metrin joukkue ja naisten kaksi eri viestijoukkuetta (4 x 100m ja 4 x 400m).

EM-kisojen näyttämönä toimii yleisurheilun osalta Münchenin Olympiastadion. Kaupungissa on käynnissä niin sanottu EM-viikko, eli Euroopan parhaita ratkotaan samanaikaisesti useammassakin lajissa – yleisurheilun lisäksi esimerkiksi pyöräilyssä sekä beach volleyssa.

Yleisurheilun EM-kisat 2022 – ohjelma:

Ma 15.8.

Aamupäivä:

klo 11.00 M kuula, karsinta
klo 11.05 M 100 m, 10-ottelu
klo 11.25 N seiväs, karsinta (Wilma Murto, Saga Andersson, Elina Lampela)
klo 11.30 N maraton, finaali (Alisa Vainio, Nina Chydenius, Annemari Kiekara, Suvi Miettinen)
klo 11.40 M 100 m, alkuerät (Samuli Samuelsson)
klo 11.50 M pituus, 10-ottelu
klo 12.05 N 100 m, alkuerät (Lotta Kemppinen)
klo 12.20 N kuula, karsinta (Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali)
klo 12.30 M maraton, finaali (Arttu Vattulainen)
klo 13.10 M pituus, karsinta (Kristian Pulli)
klo 13.40 M kuula, 10-ottelu

Ilta:

klo 19.15 N kiekko, karsinta, ryhmä A (Salla Sipponen)
klo 19.30 M korkeus, 10-ottelu
klo 20.00 M 400 m, alkuerät
klo 20.25 N kiekko, karsinta, ryhmä B (Salla Sipponen)
klo 20.35 N 400 m, alkuerät (Mette Baas, Milja Thureson)
klo 21.05 M kolmiloikka, karsinta (Simo Lipsanen)
klo 21.15 M 1 500 m, alkuerät
klo 21.38 N kuula, finaali
klo 21.58 M kuula, finaali
klo 22.15 M 400 m, 10-ottelu
klo 22.48 N 10 000 m, finaali (Camilla Richardsson)

Ti 16.8.

Aamupäivä:

klo 9.30 N 35 km kävely, finaali (Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen)
klo 9.30 M 35 km kävely, finaali (Aleksi Ojala, Veli-Matti “Aku” Partanen)
klo 10.05 M 110 m aj, 10-ottelu
klo 10.35 M 110 m aj, alkuerät (Elmo Lakka, Santeri Kuusiniemi, Ilari Manninen)
klo 10.50 N pituus, karsinta
klo 10.50 M kiekko, 10-ottelu, ryhmä A
klo 11.15 N 1 500 m, alkuerät (Nathalie Blomqvist)
klo 11.55 M kiekko, 10-ottelu, ryhmä B
klo 12.30 M seiväs, 10-ottelu, ryhmä A
klo 12.40 M 3 000 m ej, alkuerät (Topi Raitanen)
klo 13.15 N moukari, karsinta, ryhmä A (Silja Kosonen, Krista Tervo, Sara Killinen)
klo 13.25 M 400 m, välierät
klo 13.30 M seiväs, 10-ottelu, ryhmä B
klo 14.00 N 400 m, välierät
klo 14.30 N moukari, karsinta, ryhmä B (Silja Kosonen, Krista Tervo)

Ilta:

klo 19.35 M korkeus, karsinta
klo 19.40 M keihäs, 10-ottelu, ryhmä A
klo 20.40 M keihäs, 10-ottelu, ryhmä B
klo 21.05 M 100 m, välierät
klo 21.27 M pituus, finaali
klo 21.35 N 100 m, välierät
klo 22.02 N kiekko, finaali
klo 22.08 M 5 000 m, finaali
klo 22.35 M 1 500 m, 10-ottelu
klo 23.15 M 100 m, finaali
klo 23.25 N 100 m, finaali

Ke 17.8.

Aamupäivä:

klo 10.35 M moukari, karsinta, ryhmä A (Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen)
klo 11.30 N 100 m aj, 7-ottelu (Saga Vanninen)
klo 11.50 M moukari, karsinta, ryhmä B (Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen)
klo 12.05 M 400 m aj, alkuerät (Tuomas Lehtonen)
klo 12.35 N korkeus, 7-ottelu (Saga Vanninen)
klo 12.40 N 400 m aj, alkuerät (Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen)
klo 13.20 M kiekko, karsinta, ryhmä A
klo 13.25 N kolmiloikka, karsinta (Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)
klo 14.35 M kiekko, karsinta, ryhmä B

Ilta:

klo 20.54 N kuula, 7-ottelu (Saga Vanninen)
klo 21.00 N seiväs, finaali
klo 21.15 M kolmiloikka, finaali
klo 21.30 M 110 m aj, välierät
klo 22.05 N moukari, finaali
klo 22.10 N 200 m, 7-ottelu (Saga Vanninen)
klo 22.43 M 400 m, finaali
klo 23.02 N 400 m, finaali
klo 23.22 M 110 m aj, finaali

To 18.8.

Aamupäivä:

klo 10.00 N keihäs, karsinta, ryhmä A (Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola)
klo 10.20 N 3 000 m ej, alkuerät
klo 10.25 N pituus, 7-ottelu (Saga Vanninen)
klo 11.10 M 800 m, alkuerät (Joonas Rinne)
klo 11.15 N keihäs, karsinta, ryhmä B (Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola)
klo 11.45 N 800 m, alkuerät (Sara Kuivisto, Eveliina Määttänen)
klo 11.50 M seiväs, karsinta (Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää)
klo 12.25 M 400 m aj, välierät
klo 12.36 N keihäs, 7-ottelu, ryhmä A (Saga Vanninen)
klo 12.55 N 400 m aj, välierät
klo 13.30 M 200 m, alkuerät (Samuel Purola)
klo 13.48 N keihäs, 7-ottelu, ryhmä B (Saga Vanninen)
klo 14.05 N 200 m, alkuerät (Anniina Kortetmaa)

Ilta:

klo 21.05 M korkeus, finaali
klo 21.10 M moukari, finaali
klo 21.13 M 200 m, välierät
klo 21.37 N 200 m, välierät
klo 21.58 N pituus, finaali
klo 22.05 M 1 500 m, finaali
klo 22.25 N 5 000 m, finaali (Ilona Mononen, Camilla Richardsson)
klo 22.55 N 800 m, 7-ottelu (Saga Vanninen)

Pe 19.8.

Aamupäivä:

klo 11.00 M 4×100 m, alkuerät
klo 11.00 M keihäs, karsinta, ryhmä A (Lassi Etelätalo, Oliver Helander)
klo 11.05 N korkeus, karsinta (Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri)
klo 11.25 N 4×100 m, alkuerät
klo 11.50 N 800 m, välierät
klo 12.10 M 4×400 m. alkuerät
klo 12.15 M keihäs, karsinta, ryhmä B (Lassi Etelätalo, Oliver Helander)
klo 12.40 N 4×400 m, alkuerät

Ilta:

klo 21.20 M kiekko, finaali
klo 21.27 M 800 m, välierät
klo 21.45 N 1 500 m, finaali
klo 21.55 N kolmiloikka, finaali
klo 22.00 M 3 000 m ej, finaali
klo 22.20 M 200 m, finaali
klo 22.45 N 400 m aj, finaali
klo 23.00 M 400 m aj, finaali
klo 23.22 N 200 m, finaali

La 20.8.

Aamupäivä:

klo 9.30 M 20 km kävely, finaali (Joni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen)
klo 11.15 N 20 km kävely, finaali (Venla Laiho, Enni Nurmi)

Ilta:

klo 21.05 M seiväs, finaali
klo 21.15 N 800 m, finaali
klo 21.25 N keihäs, finaali
klo 21.43 N 100 m aj, alkuerät (Reetta Hurske)
klo 22.15 M 4×400 m, finaali
klo 22.45 N 4×400 m, finaali
klo 23.13 N 3 000 m ej, finaali

Su 21.8.

klo 20.05 N korkeus, finaali
klo 20.10 N 100 m aj, välierät
klo 20.40 M 800 m, finaali
klo 20.50 M keihäs, finaali
klo 21.00 M 10 000 m, finaali
klo 21.45 N 100 m aj, finaali
klo 22.12 M 4×100 m, finaali
klo 22.22 N 4×100 m, finaali

Suomen joukkue EM-kisoissa:

MIEHET:

100 m: Samuli Samuelsson

200 m: Samuel Purola

800 m: Joonas Rinne

Maraton: Arttu Vattulainen

110 m aj: Santeri Kuusiniemi, Ilari Manninen, Elmo Lakka.

400 m aj: Tuomas Lehtonen,

3000 m ej: Topi Raitanen

20 km kävely: Joni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen.

Seiväs: Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää.

Pituus: Kristian Pulli.

3-loikka: Simo Lipsanen.

35 km kävely: Aleksi Ojala.

Moukari: Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen.

Keihäs: Oliver Helander, Lassi Etelätalo, Toni Kuusela

4 x 100m: Niko Kangasoja, Oskari Lehtonen, Samuel Purola, Samuli Samuelsson, Eino Vuori, Santeri Örn.

NAISET:

200m: Anniina Kortetmaa.

400 m: Mette Baas, Milja Thureson.

800m: Eveliina Määttänen, Sara Kuivisto.

1500 m: Nathalie Blomqvist, Sara Kuivisto.

5000 m: Ilona Mononen, Camilla Richardsson.

10000m: Camilla Richardsson.

100 m aj: Reetta Hurske

400 m aj: Kristiina Halonen, Viivi Lehikoinen.

20 km kävely: Venla Laiho, Enni Nurmi.

35k m kävely: Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen.

3-loikka: Kristiina Mäkelä, Senni Salminen

Korkeus: Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri.

Seiväs: Saga Andersson, Elina Lampela.

Kuula: Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali

Kiekko: Salla Sipponen

Moukari: Silja Kosonen, Krista Tervo, Sara Killinen

Keihäs: Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola.

Maraton: Nina Chydenius, Annemari Kiekara, Suvi Miettinen, Alisa Vainio.

7-ottelu: Saga Vanninen.

4 x 100m: Jenna Kokkonen, Anniina Kortetmaa, Johanna Kylmänen, Aino Pulkkinen, Anna Pursiainen

4×400 m: Mette Baas, Kristiina Halonen, Viivi Lehikoinen, Veera Mattila, Eveliina Määttänen, Aino Pulkkinen, Milja Thureson