New York Rangers Antti Raanta jatkoi huikeaa kauttaan, kun suomalaisvahti teki ryöstöretken entiseen kotihalliinsa Chicagoon.
Raanta ei antautunut kertaakaan, kun Rangers haki lopulta 1-0-voiton jatkoajan jälkeen. Suomalaisen torjuntavireen pääsi todistamaan muun muassa Patrick Kane ja Richard Panik, jotka nollattiin tylysti huippupaikoissa.
Kane pääsi heti ensimmäisessä erässä kokeilemaan Raannan venyvyyttä, kun supertähdelle avautui loistava maalipaikka. Suomalaisveskari venyi kuitenkin hienosti kiekon eteen. Chicago sai toisen avopaikan kamppailun puolivälin jälkeen, kun Rangersin puolustus pelattiin syötöillä halki ja Panik pääsi testaamaan maalintekoa. Jälleen lopputulos oli kuitenkin selvä, sillä muurina maalilla seisonut Raanta torjui.
#NYR @ARaanta31 with the shutout including these 2 HUGE saves! pic.twitter.com/q9Gu03deYT
— New York Rangers (@NYRangers) 10. joulukuuta 2016
Jos video ei näy, niin voit katsoa sen TÄSTÄ!


