Hollannin maajoukkuetta Qatarin MM-kisoissa luotsannut Louis van Gaal latoi kovia väitteitä Lionel Messistä ja Argentiinan maajoukkueesta.
Hollanti kärsi vuoden 2022 jalkapallon MM-kisoissa puolivälierätappion Argentiinalle, joka lopulta voitti maailmanmestaruuden kaatamalla finaalissa Ranskan. Nyt oranssipaitoja kisoissa luotsannut Louis van Gaal on esittänyt maansa yleisradioyhtiö NOS:lle kovia väitteitä kisoihin ja Messiin liittyen.
– En halua puhua siitä liikaa. Luulen kaiken olleen ennalta suunniteltua, kun katsoo miten Argentiina sai maalinsa, miten me saimme maalimme ja mitä kaikkea Argentiinan pelaajat saattoivat tehdä saamatta rangaistusta, 72-vuotias van Gaal sanoi NOS:lle.
Tämän jälkeen van Gaal vielä tarkensi sanomisiaan.
– Luulen niin, että Lionel Messistä piti saada maailmanmestari.
Hollannin jalkapalloliitto ei ole kommentoinut van Gaalin väitteitä, mutta puolustaja Virgil van Dijk kommentoi soppaa lyhyesti mutta ytimekkäästi.
– Kaikilla on oikeus omaan mielipiteeseensä, mutta en allekirjoita sitä mitä van Gaal väittää.
Katso myös: Espanjan jalkapallokohussa uusi käänne – mestarivalmentajalle annettiin kenkää
Pelaajat: Lionel Messi,Louis van Gaal