Jääkiekon Liigassa pelaava Vaasan Sport kertoo verkkosivuillaan, että seuran tulos oli päättyneellä tilikaudella hieman yli 130 000 euroa tappiollinen.
Ottelutapahtumien lippu- ja ravintolamyynti laski viime kauden aikana reilut 5%. Yritysmyynnissä oli positiivinen kehitys, myynti kasvoi 20% ja kauden aikana mukaan saatiin 200 uutta yritystä. Kokonaisuudessaan liiketoiminta jatkoi kasvua ja päättyneelle tilikaudelle liikevaihtoa kertyi 5,1 m€, Sport kertoo tiedotteessaan.
Menopuolella satsaukset kohdistuivat joukkueeseen sekä vanhan hallin viihtyvyyden parantamiseen. Investoinnit nostivat yhtiön kuluja ja näiden yhteisvaikutus oli noin 350 000 euroa.
– Paha loukkaantumiskierre näkyi urheilullisen tuloksen lisäksi myös konsernin tuloksessa. Tehdyistä toimenpiteistä huolimatta emme pystyneet kokonaan paikkaamaan ottelutapahtumien heikkoa tuottoa ja sen vaikutusta yhtiön tulokseen. Toki myymällä pelaajia loppukaudella tulos olisi kääntynyt positiiviseksi, mutta siihen emme halunneet ryhtyä, kertoo puheenjohtaja Heikki Hiltunen.
Vaasan Sport aikoo tulevalla kaudella kokeilla uusia ideoita ottelutapahtumissa. Jääkiekon lisäksi Sport on myös vahvasti mukana Areenalla järjestettävissä massatapahtumissa, näitä ja muita uusia liiketoimintakonsepteja tullaan kehittämään jääkiekko- ja ravintolaliiketoiminnan ohessa.
– Toivon mukaan Sportin liigajoukkue pelaa uudessa jäähallissa kaudella 2019-2020 ja silloin meidän toimintaedellytykset parantuvat merkittävästi. Siihen saakka pyrimme tekemään kaikkemme, että liiketoiminta kehittyy ja pystymme olemaan vielä kilpailukykyisempi seura, sanoo toimitusjohtaja Tomas Kurtén.
Tuleva liigakausi käynnistyy 8. syyskuuta seitsemän ottelun kierroksella.

