Maalis-huhtikuun vaihdeviikko tarjoaa jälleen suuren määrän urheilua. Tällä viikolla painotus painottuu jälleen suuriin urheilulajeihin, erityisesti jääkiekkoon ja jalkapalloon. El Clasico on luonnollisesti koko urheilevan maailman mielestä viikon kohokohta, vaikka panoksena ei olekaan muuta kuin Barcelonan ja Real Madridin herruus.
Liiga starttaa viikon kuumilla playoff -otteluilla!
Pääsiäismaanantai lähtee liikkeelle rivakasti kiihkeillä Liigan 6.pudotuspeliotteluilla. Pelicans – HIFK, TPS-Kärpät ja Saipa-Jyp otteluparit saattavat ratketa jo tänään tai siirtyä klassikkomaiseen “game seveniin”. Nelonen Pro välittää ottelut suorina lähetyksinä yhdessä nettipalvelimen Ruutu + -kanssa.
Yöllä tarjolla on myös kovatasoista naisten lätkää kun Suomi lähtee tavoittelemaan voittoa Venäjästä kello 1.30 alkavassa MM-kisojen ottelussa.
Tiistain kohokohta on Liigan seitsemäs pudotuspelikierros. Vielä ei tietenkään ole selvillä mitä ottelupareja on jäljellä jos on. Kello 18.30 alkaa ratkaisevat puolivälierät taistelussa semifinaalipaikoista.
Hans Backe voisi suksia takaisin sinne mistä tulikin – Norja -ottelussa luvassa rumaa jälkeä?
Tiistaina illalla nähdään miten jatkuu Huuhkajien konttaus Hans Backen alaisuudessa. Keskimäärin hirveän selkeästi hävityt ottelut saattavat saada, todennäköisesti saavat jatkoa kun rikkinäiset pöllöeläimet matkustavat Norjan vieraaksi harjoitusmaaottelussa. Sopiiko kysyä, olisiko pitänyt jättää Markku “Rive” Kanerva Huuhkajien päävalmentajaksi? No, annetaan Hansulle mahdollisuus. Peli nähdään kello 21.00 alkaen FanSeatin palvelussa.
Keskiviikkoon merkkasimme snookerin China Openia, jota voi toki tuijotella jo maanantaina ja tiistaina. Lähetykset Eurosportilta tulevat kello 9.00 ja 14.30. Illalla kannattaa siirtyä vähintään koriksen Euro Cupin välierän pariin, jossa Sasu Salinin Cran Canaria matkustaa ensimmäisessä osaottelussa Galatasarayn vieraaksi Turkkiin.
Jalkapallofanin superviikonloppu pitää sisällään El Clasicon ja Veikkausliigan avauksen
Torstai ja perjantai ovat melko hiljaisia, mutta perjantaina huhtikuun ensimmäisenä päivänä alkaa korisliigan pudotuspelit. FanSeat välittää kiihkeät ja ennakkoon tasaiset pudotuspelikamppailut kello 18.30 alkaen.
Veikkausliiga pyörähtää käyntiin lauantaina. Luvassa on ensimmäisenä otteluna HJK:n ja IFK Mariehamnin kohtaaminen Sonera Stadionilta kello 14.00. Ottelu nähdään IS TV:n ja Ruutu + kanavilta.
Myös Valioliiga ja muut eurooppalaiset jalkapalloliigat palaavat maaottelutauolta. Valioliigan helmi lauantaina on Liverpool – Tottenham, joka pelataan kello 19.30.
Kello 18.00 käynnistyy myös F1 -fanien iloksi formuloiden nykyään kovin sekava aika-ajo Bahrainista. Vapaita harjoituksia voi ihailla jo torstaista lähtien.
Koko illan ja viikon helmi: EL CLASICO!
Se pelataan lauantai-iltana kello 21.30 Barcelonan kotistadikalla. La Liiga on jo ratkaistu, joten virallista panosta pelissä ei ole sarjapisteiden osalta. Joukkueiden kohtalainen kilpavarustelu kuitenkin takaa sen, että kaikki jää kentälle. Klassikon näyttää Viasat ja Viaplay. Lue ennakko ottelusta, joka ei jätä ketään kylmäksi: TÄSTÄ
Sunnuntaina jatkuu Valioliigassa muun muassa Leicesterin mestaruusjunan puksutus. Vastaan tulee kotiareenalla Southampton todella tärkeässä ottelussa. Illalla pelataan ManU:n ja Evertonin välinen matsi. Kello 18.00 käynnistyy kauden toinen F1 -osakilpailu Bahrainin iltakisalla.
Eiköhän näillä tarkene taas viikon kohti kesää! Koko viikon urheilukalenteri löytyy alla olevasta buttonin kautta:
Pallomeri.net URHEILUKALENTERI