Video: Buffalon Ukko-Pekka Luukkosen nimi sai kommentaattorin kielen koomisesti solmuun

Ukko-Pekka Luukkosen torjunta Buffalo Sabres

Buffalo Sabresin Ukko-Pekka Luukkosen nimi on rapakon takan hieman hankalampi pala lausuttavaksi ja tästä saatiin mainio esimerkki.

Buffalo Sabresin farmista ylös nostaman Ukko-Pekka Luukkosen NHL-kausi alkoi kolmella tappiolla, mutta varhain torstaiaamuna Suomen aikaa pelatussa ottelussa Winnipeg Jetsiä vastaan kilahti tilille kauden ensimmäinen voitto, kun Jets kaatui maalein 4-2.

Kun Luukkosen peli kulkee, niin se tarkoittaa samalla myös hankaluuksia NH-otteluiden selostajille ja kommentaattoreille, joille Luukkosen nimi on ymmärrettävästi hivenen haastavampaa sorttia.

Tästä saatiin juuri Jets-ottelussa hyvä esimerkki, kun kanadalaisen TSN-kanavan kommentaattori analysoi Luukkosen komeaan torjuntaan päättynyttä Jetsin hyökkäystä. Kommentaattorin silmät menivät aivan kieroon suorassa lähetyksessä

– Ukka…Lukka…Pekkonen…antakaas, kun yritän tuota uusiksi, kommentaattori tapaili ennen onnistuneempaa yritystä.

NHL-lähetyksen kommentaattorilla on koomisia vaikeuksia Ukko-Pekka Luukkosen nimen lausumisen kanssa:

https://twitter.com/NHL_fi/status/1471065072579530752

Katso myös: Video: Kaapo Kakko nousi Rangersin sankariksi – kihautti kahdesti Coyotesin verkkoon


Pelaajat:
Joukkueet: