Ukko-Pekka Luukkonen sai komean tunnustuksen – valittiin NHL:n kuukauden tulokkaaksi

Ukko-Pekka Luukkonen Buffalo Sabres NHL kuukauden tulokas - Pallomeri.net

Buffalo Sabresin suomalaismaalivahti Ukko-Pekka Luukkonen on ollut hyvässä vireessä, ja nyt tämä vire noteerattiin hienolla tavalla.

NHL tiedotti keskiviikkona, että Luukkonen on valittu tammikuun kuukauden tulokkaaksi.

Vuoden ensimmäinen kuukausi sisälsi 23-vuotiaan suomalaisveskarin osalta 9 ottelua, joissa hän torjui 6 voittoa. Näistä otteluista seitsemässä hän torjui vähintään 25 kertaa, ja viidessä ottelussa 30 kertaa tai enemmän. Torjuntaprosentti tammikuussa oli 90,7 ja päästettyjen maalien keskiarvo 3,05.

Hyvä vire alkoi jo viime vuoden puolella, sillä joulu-tammikuun taitteessa Luukkosen torjunnat siivittivät Sabresin kuuden ottelun voittoputkeen.

Koko kauden aikana Luukkonen on torjunut 20 pelaamassaan ottelussa 13 voittoa, mikä on NHL:n toiseksi korkein määrä tulokasvahtien joukossa.

Vahvasti ehdolla kuukauden tulokkaaksi oli myös Nashville Predatorsin Juuso Pärssinen, joka tehtaili tammikuussa 13 otteluun komeat tehot 2+10.

Tsekkaa myös: Sebastian Aho jatkoi hurjaa maaliputkeaan – maalasi yv-osuman Teuvo Teräväisen tarjoilusta


Pelaajat:
Joukkueet: