Tshekki oli lauantaina tyly vieras, kun se kohtasi Leijonat Karjala-turnauksessa. Loppulukemat kirjattiin 3-7.
Ottelu oli rumista päätösnumeroista huolimatta varsin vivahteikas. Tshekki karkasi jo 3–0-johtoon 13 minuutin pelin jälkeen, mutta sitten Leijonat tuli peliin mukaan.
Avauserän lopulla Niko Huuhtanen kavensi lukemat 1-3:een, ja toisen erän alussa Antti Suomelan veto livahti tshekkivahti Jakub Malekin kainalosta verkon perukoille. Tämän jälkeen oli Eemil Erholzin vuoro osua ja peli olikin tasatilanteessa 3-3.
Lisämaalejakin isännillä olisi ollut paikka iskeä, mutta enempää Leijonat eivät onnistuneet maaliverkkoa heiluttamaan.
Tshekki puolestaan latoi taululle vielä neljä osumaa, joista viimeisen tyhjiin.
Suomea vastaan on viimeksi tehty 7 maalia vuonna 2016 – ja myös tuolloin asialla oli Tshekki, kun ottelu päättyi vielä tätä lauantaitakin tylympiin lukemiin 7-1.
Suomi kohtaa sunnuntaina turnauksen päätösottelussa Ruotsin ja Tshekin vastustajaksi puolestaan asettuu Sveitsi.
Suomi-Tshekki – ottelun maalikooste:
Mikäli video ei näy, voit katsoa sen Discoveryn X-tilillä.
Joukkueet: Leijonat