Tshekin MM-joukkue lähtee haastamaan muita maita jopa aina maailmanmestaruudesta. Tässä kokoonpano turnaukseen!
Maan ehdottomasti kovin tähti on New York Rangersissa pelaava Filip Chytil, joka tulee olemaan hyökkäyksen kantavin voima. Kokemusta on myös aivan tarpeeksi menestyäkseen, minkä lisäksi myös maalivahtiosasto on kunnossa.
Kari Jalonen pitää varmasti huolen siitä, että rakenne pelaamisessa on kunnossa. Tshekki juhli jo viime vuonna pronssia, joka katkaisi 10 vuoden mitalittoman putken. Yksi isoimmista tähdistä tuossa joukkueessa oli Roman Cervenka, joka voitti koko turnauksen pistepörssi. Hyökkääjä on mukana myös tänä vuonna, joten nähtäväksi jää, miten Cervenka tehot löytyvät tällä kertaa.
Kun Kanadan MM-joukkue sekä USA:n MM-joukkue ovat nimettömiä, niin se avaa ehdottomasti latua Tshekille, joka janoaa kultaa ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2010.
Tshekin MM-joukkue:
Maalivahti:
Simon Hrubec
Marek Langhamer
Karel Vejmelka
Puolustajat:
Tomas Dvorak
Michal Jordan
Michal Kempny
Ronald Knot
Jan Kostalek
Tomas Kundratek
David Nemecek
Jakub Zboril
Hyökkääjät:
Ondrej Beranek
Jiri Cernoch
Roman Cervenka
Jakub Flek
Filip Chlapik
Filip Chytil
Martin Kaut
Dominik Kubalik
Lukas Sedlak
Jiri Smejkal
Vladimir Sobotka
Michael Spacek
David Tomasek
Daniel Vozenilek