Tokion olympialaiset – tässä suomalaisten ohjelma & aikataulut

Tokion olympialaiset suomalaisten ohjelma aikataulut
3d rendered illustration of hockey ice rink and goal. Shining lines on ice.

Tokion olympialaiset käynnistyvät 21. heinäkuuta, ja urheilun juhlaa on luvassa yli kahden viikon ajan. Päättäjäisiä vietetään 8. elokuuta. Tässä ohjelma ja aikataulut!

Tokion olympialaisia lykättiin koronapandemian takia, mutta nyt – tasan vuotta suunniteltua myöhemmin – kisat päästään vihdoin viemään läpi. Olympialaisissa on lajiryhmiä 33 ja niiden sisällä lajeja yhteensä 50. Mitaleja jaetaan peräti 339 kilpailussa.

Alle on listattuna kaikkien suomalaisurheilijoiden h-hetket, jotta tiedät olla television äärellä oikeaan aikaan. Ensimmäinen estradille pääsevä suomalainen on jousiampuja Antti Vikström, joka nähdään tositoimissa kolmantena kisapäivänä, perjantaina 23. heinäkuuta.

Mainos alkaa

Kaikkien lajien täydellisen ohjelman löydät olympialaisten virallisilta sivuilta (linkki aukeaa uuteen välilehteen).

Tokion olympialaiset – suomalaisten ohjelma ja aikataulut:

Ajat Suomen aikaa.

Kysymysmerkki urheilijan perässä tarkoittaa, että urheilijan täytyy selvittää karsinta/alkuerät selviytyäkseen mukaan kyseiseen kisaan.

3. kisapäivä – perjantai 23.7.

3.00–9.00, jousiammunta (naiset ja miehet), alkukilpailu, Antti Vikström

4. kisapäivä – lauantai 24.7.

11.00–16.15, kouluratsastus, yksilö- ja joukkuekisa, 1. päivä, Henri Ruoste

5. kisapäivä – sunnuntai 25.7.

3.00–10.30, ammunta (naiset ja miehet), 10m ilmapistooli, ilmakivääri, skeet, karsinta, finaalit, Eetu Kallioinen ja Lari Pesonen (Skeet-karsinta)

4.30–15.30, uinti (naiset ja miehet), alkuerät, välierät ja finaalit, Mimosa Jallow (100m selkäuinti), Ida Hulkko (100m rintauinti)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), Tuuli Petäjä-Siren (RS:X), Kaarle Tapper (Laser), Tuula Tenkanen (Laser Radial)

11.00–18.15, kouluratsastus, yksilö- ja joukkuekisa 2. päivä, Henri Ruoste

6. kisapäivä – maanantai 26.7.

3.00–11.15, ammunta (naiset ja miehet), Skeet, karsinnan 2. päivä ja finaalit, Eetu Kallioinen ja Lari Pesonen (Skeet)

4.30–15.30, uinti (naiset ja miehet), välierät ja finaali, Mimosa Jallow? (100m selkäuinti), Ida Hulkko? (100m rintauinti)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), Tuuli Petäjä-Siren (RS:X), Kaarle Tapper (Laser), Tuula Tenkanen (Laser Radial)

7. kisapäivä – tiistai 27.7.

3.30–13.55, jousiammunta (naiset ja miehet), 1. ja 2. pudotuskierros, Antti Vikström?

4.30–15.30, uinti (naiset ja miehet), välierät ja finaalit, Mimosa Jallow? (100m selkäuinti), Ida Hulkko? (100m rintauinti), Matti Mattsson (200m rintauinti)

5.00–14.45, nyrkkeily (naiset 57–69 kiloiset ja miehet 81–91 kiloiset), 1. ja 2. kierros, Mira Potkonen (60kg)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), finaalit, Kaarle Tapper (Laser), Tuula Tenkanen (Laser Radia)

8. kisapäivä – keskiviikko 28.7.

3.00–10.00, ammunta (naiset), trap, karsinta, 1.päivä, Satu Mäkelä-Nummela

3.30–12.40, jousiammunta (naiset ja miehet), 1. ja 2. kierros, Antti Vikström?

4.30–15.30, uinti (naiset ja miehet) välierät ja finaalit, Matti Mattsson? (200m rintauinti)

5.00–14.45, nyrkkeily (naiset 54–75 kiloiset ja miehet 52–81 kiloiset), puolivälierät, 1. ja 2. kierros, Mira Potkonen? (60kg)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), finaalit, Tuuli Petäjä-Siren (RS:X), Akseli KeskinenSinem Kurtbay (Nacra17)

11.30–15.25, kouluratsastus, yksilökisa finaali, Henri Ruoste

9. kisapäivä – torstai 29.7.

1.30–10.00, golf (miehet), 1. kierros, Kalle Samooja ja Sami Välimäki

3.00–10.55, ammunta (naiset ja miehet), 25m pistooli, alkukilpailu, trap karsinnan 2. päivä, finaalit, Satu Mäkelä-Nummela (Trap)

3.30–12.40, jousiammunta (naiset ja miehet), 1. ja 2. pudotuskierros, Antti Vikström?

4.30–15.30, uinti (naiset ja miehet), välierät ja finaalit, Matti Mattsson? (200m rintauinti)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), Tuuli Petäjä-Siren (RS:X), Kaarle Tapper (Laser), Tuula Tenkanen (Laser Radial), Akseli Keskinen, Sinem Kurtbay (Nacra17)

10. kisapäivä – perjantai 30.7.

1.30–10.00, golf (miehet), 2. kierros, Kalle Samooja ja Sami Välimäki

3.00–15.00, yleisurheilu (naiset ja miehet), alkueriä, karsintoja, finaali, Topi Raitanen (estejuoksu), Sara Kuivisto (800m), Kristiina MäkeläSenni Salminen (kolmiloikka)

4.30–15.30, uinti (naiset ja miehet), välierät ja finaalit, Ari-Pekka Liukkonen (50m vapaauinti), Fanny Teijonsalo (50m vapaauinti)

5.00–14.10, nyrkkeily (naiset 57–69 kiloiset ja miehet 63–91 kiloiset), neljännesvälierät, puolivälierät, Mira Potkonen? (60kg)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), Kaarle Tapper (Laser), Tuula Tenkanen ​​​​​​​(Laser Radial)

11. kisapäivä – lauantai 31.7.

1.30–10.00, golf (miehet), 3. kierros, Kalle Samooja ja Sami Välimäki

3.00–15.55, yleisurheilu (naiset ja miehet), karsintoja, alkueriä, välieriä, finaaleja, Viivi Lehikoinen (400m aidat), Nooralotta Neziri, Reetta Hurske, Annimari Korte (100m aidat), Kristian Pulli (pituushyppy), Sara Kuivisto (800m)

4.30–6.20, uinti (naiset ja miehet), finaalit, Ari-Pekka Liukkonen? (50m vapaauinti), Fanny Teijonsalo? ​​​​(50m vapaauinti)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), finaalit, Tuuli Petäjä-Siren (RS:X), ​​​Akseli Keskinen, Sinem Kurtbay (Nacra17)

12. kisapäivä – sunnuntai 1.8.

1.30–10.30, golf (miehet), 4. kierros, Kalle Samooja ja Sami Välimäki

3.10–15.55, yleisurheilu (naiset ja miehet), karsintoja, välieriä ja finaaleja, Krista Tervo, Silja Kosonen (moukariheitto), Camilla Richardsson (estejuoksu), Nooralotta Neziri?, Reetta Hurske?, Annimari Korte? (100m aidat), Kristiina Mäkelä?, Senni Salminen? (kolmiloikka)

4.30–6.25, uinti (naiset ja miehet), finaaleja, Ari-Pekka Liukkonen?, (50m vapaauinti), Fanny Teijonsalo? ​​​​​​​(50m vapaauinti)

5.00–13.15, paini (naiset 76 kiloiset ja miehet 130 kiloiset), vapaa, kreikkalais-roomalais, neljännesvälierät, puolivälierät, Elias Kuosmanen (130kg)

6.00–12.00, purjehdus (naiset ja miehet), finaalit, Kaarle Tapper (Laser), Tuula Tenkanen ​​​​​​​(Laser Radial), ​​​​Akseli Keskinen, Sinem Kurtbay (Nacra17)

13. kisapäivä – maanantai 2.8.

3.00–16.00, yleisurheilu, karsintoja, välieriä, finaaleja, Wilma Murto, Elina Lampela (seiväshyppy), Viivi Lehikoinen? (400m aidat), Topi Raitanen? (estejuoksu), Sara Kuivisto (1500m), Kristian Pulli? (pituushyppy), Nooralotta Neziri?, Reetta Hurske?, Annimari Korte? (100m aidat)

df5.00–16.00, paini (naiset 68–76 kiloiset ja miehet 60–130 kiloiset), vapaa ja kreikkalais-roomalais, Elias Kuosmanen? ​​​​(130kg) Arvi Savolainen (97kg)

14. kisapäivä – tiistai 3.8.

3.00–15.55, yleisurheilu (naiset ja miehet), karsintoja, alkueriä, finaali, Elmo Lakka (110m aidat), Krista Tervo?, Silja Kosonen? (moukarinheitto), Sara Kuivisto (800m)

5.00–13.40, nyrkkeily (naiset 57–60 kiloiset ja miehet 48–91 kiloiset), puoli- ja välieriä sekä finaali, Mira Potkonen? (60kg)

5.00–16.00, paini (naiset 62–68 ja miehet 67–97 kiloiset), keräilyeriä, neljännesvälieriä, puolivälieriä, Arvi Savolainen? ​​​​​(97kg)

8.30–10.55, purjehdus (miehet, sekajoukkue), mitalilähdöt ​​​​Akseli Keskinen, Sinem Kurtbay (Nacra17)

15. kisapäivä – keskiviikko 4.8.

1.30–10.00, golf (naiset), 1. kierros, Sanna Nuutinen, ​​​Matilda Castren

3.00–7.40, rullalautailu (naiset), alkuerät finaali, Lizzie Armanto

3.00–16.00, yleisurheilu Lassi Etelätalo, Toni Kuusela (keihäänheitto), Maria Huntington (7-ottelu), Elmo Lakka? (110m aidat), Viivi Lehikoinen? (400m aidat), Sara Kuivisto? (1500m), Camilla Richardsson? (estejuoksu)

16. kisapäivä – torstai 5.8.

1.30–10.00, golf (naiset), 2. kierros, Sanna Nuutinen, ​​​Matilda Castren

3.00–15.45, yleisurheilu (naiset ja miehet), karsinta, alkueriä, finaaleja, Ella Junnila (korkeushyppy), Maria Huntington (7-ottelu), Elmo Lakka? (110m aidat), Wilma Murto?, Elina Lampela? (seivashyppy)

8.00–10.10, nyrkkeily (naiset 57–60 kiloiset ja miehet 48–75 kiloiset), välieriä ja finaali, Mira Potkonen? (60kg)

17. kisapäivä – perjantai 6.8.

0.00–16.55 (alkaa 5.8. kello 23.30), finaaleja, Aku Partanen, Jarkko Kinnunen (kävely), Aleksi Ojala, Sara Kuivisto? (1500m)

1.30–10.00, golf (naiset), 3. kierros, Sanna Nuutinen, ​​​​​Matilda Castren

18. kisapäivä – lauantai 7.8.

1.00–16.20, yleisurheilu (naiset ja miehet), finaaleja, Ella Junnila? (korkeushyppy), Lassi Etelätalo?, Toni Kuusela? (keihäänheitto)

1.30–10.30, golf (naiset), 4. kierros, Sanna Nuutinen, Matilda Castren

19. kisapäivä – sunnuntai 8.8.

8.00–9.55, nyrkkeily (naiset 57–75 kiloiset ja miehet 57–91 kiloiset), finaaleja, Mira Potkonen? (60kg)

14.00–16.30, Päätösseremonia

Tokion kaupunkiin julistetaan olympialaisten ajaksi hätätila, joten kisat käydään läpi ilman yleisöä.

Tokion olympialaiset piti alunperin järjestää jo vuonna 2020, mutta maailmalla vallitseva terveystilanne siirsi kisoja vuodella. Tokio 2020 muuttuikin siis muotoon Tokio 2021.