Carolina Hurricanesin Teuvo Teräväinen nousi joukkueensa sankariksi ottelussa Dallasia vastaan, kun suomalaishyökkääjä iski uransa ensimmäisen hattutempun.
Alkukaudella pirteästi esiintynyt Teräväinen sai ensiksi syöttöpisteen Sebastian Ahon tekemään maaliin, mutta vasta kolmannessa erässä rävähtikin sitten kunnolla. ”Teukka” vei Carolinan 2-1-johtoon, kun peliä oli pelattuna 42:39. Peli ehti vanhentua tästä ainoastaan nelisen minuuttia, kun suomalaishyökkääjä onnistui toistamiseen maalinteossa. Teräväisen toinen osuma oli melkoisen onnekas, sillä kiekko meni verkon perukoille Dallas-puolustaja John Klingbergin lavasta.
Teräväisen uskomaton ottelu sai kruununsa ajassa 59:44, kun nuorukaisen terävä laukaus painui ohi voimattoman Ben Bishopin. Näin ollen tehot 3+1 kerännyt Carolina-hyökkääjä nousi myös joukkueen sisäisen pistepörssin kärkeen, sillä Teräväinen on summannut 16 otteluun 13 tehopistettä.
Kaikkien suomalaisten NHL-pelaajien edesottamuksia voit seurata Viasatin ja Viaplayn kautta!
Teuvo Teräväinen teki NHL-uransa ensimmäisen hattutempun
Jos video ei näy, niin voit katsoa sen TÄSTÄ!

