Ässien puolustaja Teemu Vuorisalo asetettiin kolmen ottelun pelikieltoon taklauksesta, joka kohdistui HIFK:n Teemu Engbergin päähän.
Liigan kurinpitodelegaatio on asettanut Ässien Teemu Vuorisalon kolmen ottelun pelikieltoon taklauksesta, jonka hän antoi lauantain Ässät-HIFK -ottelussa. Vuorisalo taklasi HIFK:n Teemu Engbergiä eikä saanut tilanteesta rangaistusta itse ottelussa. Engberg ei myöskään loukkaantunut tilanteessa.
Kurinpitodelegaatio toteaa tiedotteessaan, että Vuorisalolla on tilanteessa mahdollisuus taklata vartalolla Engbergiä, mutta Vuorisalon taklaus kohdistuu vastustajan päähän. Vuorisalolla ei ollut huomioonotettavaa kurinpitohistoriaa, joten itse teko katsottiin kolmen ottelun pelikiellon arvoiseksi.
Vuorisalo on seuraavaksi pelikelpoinen lauantaina 2.11, jolloin Ässät matkustaa Mikkeliin Jukureiden vieraaksi.
Teemu Vuorisalon pelikieltoon johtanut taklaus:
Tilannehuone tarkasti #Ässät–#HIFK-ottelusta ajassa 26.13 tapahtuneen tilanteen, jossa Ässien Teemu Vuorisalo taklaa HIFK:n Teemu Engbergiä. Ottelussa tilanteesta ei tuomittu rangaistuksia.
👉 Päävideotuomari asetti tilanteen #Liiga‘n kurinpitodelegaation käsittelyyn. pic.twitter.com/aV45xXQziZ
— Liiga (@smliiga) October 21, 2019
Katso myös: KHL-valmentajalla keitti yli – huusi tuomarille räväkän palautteen: ”Poltan autosi!”
Pelaajat: Teemu Vuorisalo
Joukkueet: Ässät