Kuivan kautensa päättänyt Teemu Pukki pääsi jälleen maalin makuun, kun hän upotti pallon tyylikkäästi San Josen verkkoon.
San Jose Earthquakes ja Minnesota United tasasivat pisteet sunnuntain vastaisen yön MLS-kierroksella maalein 1-1, mutta heti kättelyssä näytti siltä, että peli kääntyisi Minnesotan hyväksi.
Pallo näet löytyi San Josen verkosta jo 4. minuutilla ja ottelun avausmaali oli Teemu Pukin heiniä. Maali oli myös erittäin tyylikäs. Pukki pääsi maalintekoon, kun keskikenttäpelaaja Emanuel Reynoso lähetti matkaan upean, pitkän syötön.
Pallo tuli Pukille juuri sopivasti pakin yli ilmassa. Pukki kuoletti pallon rinnalla ja viimeisteli jäätävällä laukauksella, eikä jättänyt San Josen veskari mitään mahdollisuuksia torjua.
Minnesotan johto kuitenkin kesti vain 12 minuuttia, sillä San Jose tasoitti pelin 16. minuutilla tehden jo tässä vaiheessa ottelun viimeiseksi jääneen maalin.
Teemu Pukki nauttii namupassista ja niittaa pallon vuorenvarmasti San Josen reppuun:
Katso myös: Olisiko tämä maali pitänyt hylätä? Nathan Ake puski pallon paitsiossa olleen pelaajan längeistä sisään
Pelaajat: Teemu Pukki
Joukkueet: Minnesota United