Superpesis 2020 otteluohjelma – luvassa poikkeuksellinen kausi

Superpesis Joensuun Maila pesäpallo Superpesis / Pallomeri.net

Vuoden 2020 Superpesis-kausi on poikkeuksellinen koronaviruksen vuoksi, mutta tästäkin huolimatta pelit saadaan pelattua kesän ja syksyn aikana maaliin.

Runkosarja

Joukkueet on jaettu neljään maantieteelliseen lohkoon:

A (Etelä): Hyvinkään Tahko; Kankaanpään Maila; Kouvolan Pallonlyöjät; Manse PP, Tampere

B (Länsi): Koskenkorvan Urheilijat; Seinäjoen JymyJussit; Vimpelin Veto

Mainos alkaa

C (Itä): Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Kiteen Pallo -90

D (Pohjoinen): Kempeleen Kiri; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Siilinjärven Pesis; Sotkamon Jymy

Runkosarjassa pelataan 24 ottelua seuraavasti: Joukkue pelaa omassa lohkossa nelinkertaisen sarjan (8 tai 12 ottelua) ja kahden viereisen lohkon joukkueita (ks. taulukko alla) vastaan kaksinkertaisen sarjan (16 tai 12 ottelua). Joukkueet eivät kohtaa runkosarjassa kauimpana olevan lohkon joukkueita.

Pudotuspelit

Puolivälieriin selviytyvät runkosarjan kahdeksan parasta joukkuetta. Joukkueet valitsevat vastustajansa.

  1. Runkosarjan voittaja valitsee ensimmäisenä puolivälieräparinsa 5.-8. sijoittuneista.
  2. Runkosarjassa toiseksi sijoittunut valitsee parinsa jäljelle jääneistä joukkueista sijoilta 5.-8.
  3. Runkosarjassa kolmanneksi sijoittunut valitsee parinsa jäljelle jääneistä joukkueista sijoilta 5.-8.
  4. Viimeisen parin muodostavat kaksi jäljelle jäävää joukkuetta.

Puolivälierät pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella.

Välierissä pelaavat puolivälierien voittajat. Runkosarjassa parhaiten sijoittunut kohtaa heikoimmin sijoittuneen. Toisen parin muodostavat kaksi muuta puolivälierien voittajaa. Välierät pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella.

Pronssiotteluissa kohtaavat välierien häviäjät. Ottelusarja pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella.

Finaaleissa kohtaavat välierien voittajat. Ottelusarja pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella.

Hallitseva mestarina kauteen lähtee Joensuun Maila, joka on voittanut sekä vuoden 2018 että vuoden 2019 Suomen mestaruudet.

Superpesis 2020 – otteluohjelma:

      
to2.7.klo 18:00Joensuun Maila-Imatran Pallo-Veikot
to2.7.klo 18:00Vimpelin Veto-Seinäjoen Jymyjussit
to2.7.klo 18:00Sotkamon Jymy-Kempeleen Kiri
to2.7.klo 18:00Siilinjärven Pesis-Pattijoen Urheilijat
to2.7.klo 18:00Hyvinkään Tahko-Kankaanpää Maila
pe3.7.klo 18:00Kouvolan Pallolyöjät-Manse PP
la4.7.klo 15:00Kankaanpään Maila-Hyvinkään Tahko
la4.7.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Vimpelin Veto
la4.7.klo 17:00Kempeleen Kiri-Siilinjärven Pesis
su5.7.klo 17:00Manse PP-Kouvolan Pallolyöjät
su5.7.klo 17:00Kiteen Pallo-Imatran Pallo-Veikot
su5.7.klo 17:00Pattijoen Urheilijat-Sotkamon Jymy
ti7.7.klo 18:00Imatran Pallo-Veikot-Kiteen Pallo
ti7.7.klo 18:00Joensuun Maila-Siilinjärven Pesis
ti7.7.klo 18:00Sotkamon Jymy-Vimpelin Veto
ti7.7.klo 18:00Seinäjoen Jymyjussit-Koskenkorvan Urheilijat
ti7.7.klo 18:00Kankaanpään Maila-Manse PP
ti7.7.klo 18:00Hyvinkään Tahko-Kouvolan Pallolyöjät
ti7.7.klo 18:00Pattijoen Urheilijat-Kempeleen Kiri
to9.7.klo 18:00Joensuun Maila-Kiteen Pallo
to9.7.klo 18:00Seinäjoen Jymyjussit-Vimpelin Veto
to9.7.klo 18:00Siilinjärven Pesis-Sotkamon Jymy
pe10.7.klo 18:00Kempeleen Kiri-Pattijoen Urheilijat
pe10.7.klo 18:00Manse PP-Hyvinkään Tahko
pe10.7.klo 18:00Kouvolan Pallolyöjät-Kankaanpään Maila
la11.7.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Seinäjoen Jymyjussit
su12.7.klo 16:00Vimpelin Veto-Sotkamon Jymy
su12.7.klo 17:00Kempeleen Kiri-Koskenkorvan Urheilijat
su12.7.klo 17:00Pattijoen Urheilijat-Siilinjärven Pesis
su12.7.klo 17:00Kankaanpään Maila-Kouvolan Pallolyöjät
su12.7.klo 17:00Imatran Pallo-Veikot-Manse PP
su12.7.klo 17:00Kiteen Pallo-Joensuun Maila
ti14.7.klo 18:00Hyvinkään Tahko-Kiteen Pallo
ti14.7.klo 18:00Manse PP-Seinäjoen Jymyjussit
ti14.7.klo 18:00Kouvolan Pallolyöjät-Imatran Pallo-Veikot
ti14.7.klo 18:00Sotkamon Jymy-Siilinjärven Pesis
ti14.7.klo 18:00Vimpelin Veto-Kankaanpään Maila
ti14.7.klo 18:00Koskenkorvan Urheilijat-Pattijoen Urheilijat
to16.7.klo 18:00Seinäjoen Jymyjussit-Sotkamon Jymy
to16.7.klo 18:00Kiteen Pallo-Siilinjärven Pesis
to16.7.klo 18:00Imatran Pallo-Veikot-Hyvinkään Tahko
pe17.7.klo 18:00Manse PP-Koskenkorvan Urheilijat
pe17.7.klo 18:00Kempeleen Kiri-Joensuun Maila
pe17.7.klo 18:00Kouvolan Pallolyöjät-Vimpelin Veto
la18.7.klo 15:00Kankaanpään Maila-Seinäjoen Jymyjussit
la18.7.klo 16:00Pattijoen Urheilijat-Joensuun Maila
su19.7.klo 16:00Sotkamon Jymy-Kempeleen Kiri
su19.7.klo 16:00Vimpelin Veto-Manse PP
su19.7.klo 17:00Kouvolan Pallolyöjät-Kiteen Pallo
su19.7.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Hyvinkään Tahko
su19.7.klo 17:00Imatran Pallo-Veikot-Kankaanpään Maila
su19.7.klo 17:00Siilinjärven Pesis-Pattijoen Urheilijat
ti21.7.klo 18:00Hyvinkään Tahko-Koskenkorvan Urheilijat
ti21.7.klo 18:00Pattijoen Urheilijat-Kiteen Pallo
ti21.7.klo 18:00Seinäjoen Jymyjussit-Manse PP
ti21.7.klo 18:00Imatran Pallo-Veikot-Sotkamon Jymy
ti21.7.klo 18:00Joensuun Maila-Kouvolan Pallolyöjät
ti21.7.klo 18:00Siilinjärven Pesis-Vimpelin Veto
ke22.7.klo 18:00Kempeleen Kiri-Kiteen Pallo
to23.7.klo 18:00Seinäjoen Jymyjussit-Kankaanpään Maila
to23.7.klo 18:00Siilinjärven Pesis-Joensuun Maila
pe24.7.klo 18:00Manse PP-Imatran Pallo-Veikot
pe24.7.klo 18:00Koskenkorvan Urheilijat-Kouvolan Pallolyöjät
pe24.7.klo 18:00Vimpelin Veto-Pattijoen Urheilijat
pe24.7.klo 18:00Kempeleen Kiri-Sotkamon Jymy
la25.7.klo 15:00Kankaanpään Maila-Imatran Pallo-Veikot
la25.7.klo 16:00Joensuun Maila-Hyvinkään Tahko
su26.7.klo 16:00Sotkamon Jymy-Pattijoen Urheilijat
su26.7.klo 16:00Vimpelin Veto-Kempeleen Kiri
su26.7.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Seinäjoen Jymyjussit
su26.7.klo 17:00Kiteen Pallo-Hyvinkään Tahko
ti28.7.klo 18:00Kankaanpään Maila-Koskenkorvan Urheilijat
ti28.7.klo 18:00Sotkamon Jymy-Joensuun Maila
ti28.7.klo 18:00Kiteen Pallo-Kempeleen Kiri
ti28.7.klo 18:00Imatran Pallo-Veikot-Siilinjärven Pesis
ke29.7.klo 18:00Hyvinkään Tahko-Manse PP
to30.7.klo 18:00Joensuun Maila-Sotkamon Jymy
to30.7.klo 18:00Seinäjoen Jymyjussit-Vimpelin Veto
to30.7.klo 18:00Kouvolan Pallolyöjät-Hyvinkään Tahko
pe31.7.klo 18:00Pattijoen Urheilijat-Imatran Pallo-Veikot
la1.8.klo 15:00Manse PP-Kankaanpään Maila
la1.8.klo 17:00Kempeleen Kiri-Imatran Pallo-Veikot
la1.8.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Vimpelin Veto
su2.8.klo 16:00Sotkamon Jymy-Koskenkorvan Urheilijat
su2.8.klo 16:00Hyvinkään Tahko-Kouvolan Pallolyöjät
su2.8.klo 17:00Kankaanpään Maila-Kiteen Pallo
su2.8.klo 17:00Seinäjoen Jymyjussit-Pattijoen Urheilijat
su2.8.klo 17:00Siilinjärven Pesis-Kempeleen Kiri
su2.8.klo 17:00Manse PP-Joensuun Maila
ti4.8.klo 18:00Kiteen Pallo-Kouvolan Pallolyöjät
ti4.8.klo 18:00Vimpelin Veto-Hyvinkään Tahko
ti4.8.klo 18:00Imatran Pallo-Veikot-Joensuun Maila
ke5.8.klo 18:00Kempeleen Kiri-Siilinjärven Pesis
ke5.8.klo 18:00Kankaanpään Maila-Manse PP
to6.8.klo 18:00Sotkamon Jymy-Pattijoen Urheilijat
to6.8.klo 18:00Hyvinkään Tahko-Seinäjoen Jymyjussit
to6.8.klo 18:00Kiteen Pallo-Imatran Pallo-Veikot
pe7.8.klo 18:00Vimpelin Veto-Siilinjärven Pesis
pe7.8.klo 18:00Joensuun Maila-Kankaanpään Maila
pe7.8.klo 18:00Koskenkorvan Urheilijat-Kempeleen Kiri
pe7.8.klo 18:00Manse PP-Kouvolan Pallolyöjät
la8.8.klo 15:00Seinäjoen Jymyjussit-Koskenkorvan Urheilijat
la8.8.klo 16:00Kiteen Pallo-Kankaanpään Maila
la8.8.klo 16:00Hyvinkään Tahko-Manse PP
la8.8klo 16:00Pattijoen Urheilijat-Sotkamon Jymy
su9.8.klo 17:00Kouvolan Pallolyöjät-Joensuun Maila
su9.8.klo 17:00Siilinjärven Pesis-Imatran Pallo-Veikot
ti11.8.klo 17:30Imatran Pallo-Veikot-Kouvolan Pallolyöjät
ti11.8.klo 17:30Manse PP-Kankaanpään Maila
ti11.8.klo 17:30Joensuun Maila-Kiteen Pallo
ti11.8.klo 17:30Pattijoen Urheilijat-Vimpelin Veto
ti11.8.klo 17:30Seinäjoen Jymyjussit-Kempeleen Kiri
ti11.8.klo 17:30Siilinjärven Pesis-Koskenkorvan Urheilijat
to13.8.klo 17:30Hyvinkään Tahko-Imatran Pallo-Veikot
to13.8.klo 17:30Kankaanpään Maila-Vimpelin
to13.8.klo 17:30Siilinjärven Pesis-Kiteen Pallo
pe14.8.klo 17:30Kempeleen Kiri-Pattijoen Urheilijat
pe14.8.klo 17:30Kouvolan Pallolyöjät-Seinäjoen Jymyjussit
pe14.8.klo 17:30Koskenkorvan Urheilijat-Sotkamon Jymy
la15.8.klo 16:00Joensuun Maila-Manse PP
su16.8.klo 16:00Vimpelin Veto-Seinäjoen Jymyjussit
su16.8klo 17:00Pattijoen Urheilijat-Siilinjärven Pesis
su16.8.klo 17:00Kempeleen Kiri-Sotkamon Jymy
su16.8.klo 17:00Kouvolan Pallolyöjät-Hyvinkään Tahko
su16.8.klo 17:00Kiteen Pallo-Manse PP
su16.8.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Kankaanpään Maila
ti18.8.klo 17:30Sotkamon Jymy-Kiteen Pallo
ti16.8.klo 17:30Kempeleen Kiri-Seinäjoen Jymyjussit
ti16.8.klo 17:30Vimpelin Veto-Koskenkorvan Urheilijat
ti16.8.klo 17:30Hyvinkään Tahko-Joensuun Maila
ti16.8.klo 17:30Kankaanpään Maila-Kouvolan Pallolyöjät
ke19.8.klo 17:30Imatran Pallo-Veikot-Pattijoen Urheilijat
to20.8.klo 17:30Seinäjoen Jymyjussit-Siilinjärven Pesis
to20.8.klo 17:30Joensuun Maila-Pattijoen Urheilijat
to20.8.klo 17:30Hyvinkään Tahko-Vimpelin Veto
pe21.8.klo 17:30Kouvolan Pallolyöjät-Koskenkorvan Urheilijat
pe21.8.klo 17:30Sotkamon Jymy-Imatran Pallo-Veikot
la22.8.klo 16:00Manse PP-Kiteen Pallo
la22.8.klo 16:00Pattijoen Urheilijat-Seinäjoen Jymyjussit
la22.8.klo 16:00Joensuun Maila-Kempeleen Kiri
su23.8.klo 16:00Vimpelin Veto-Kouvolan Pallolyöjät
su23.8.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Manse PP
su23.8.klo 17:00Kankaanpään Maila-Hyvinkään Tahko
su23.8.klo 17:00Imatran Pallo-Veikot-Kempeleen Kiri
su23.8.klo 17:00Siilinjärven Pesis-Sotkamon Jymy
ti25.8.klo 17:00Kiteen Pallo-Joensuun Maila
ti25.8.klo 17:00Siilinjärven Pesis-Seinäjoen Jymyjussit
to27.8.klo 17:00Kankaanpään Maila-Joensuun Maila
to27.8.klo 17:00Imatra Pallo-Veikot-Kiteen Pallo
to27.8.klo 17:00Sotkamon Jymy-Siilinjärven Pesis
to27.8.klo 17:00Seinäjoen Jymyjussit-Hyvinkään Tahko
pe28.8.klo 17:00Vimpelin Veto-Koskenkorvan Urheilijat
pe28.8.klo 17:00Kouvolan Pallolyöjät-Manse PP
pe28.8.klo 17:00Pattijoen Urheilijat-Kempeleen Kiri
su30.8.klo 17:00Koskenkorvan Urheilijat-Siilinjärven Pesis
su30.8.klo 17:00Manse PP-Hyvinkään Tahko
su30.8.klo 17:00Kempeleen Kiri-Vimpelin Veto
su30.8.klo 17:00Kouvolan Pallolyöjät-Kankaanpään Maila
ti1.9.klo 17:00Siilinjärven Pesis-Kempeleen Kiri
ti1.9.klo 17:00Kiteen Pallo-Sotkamon Jymy
ti1.9.klo 17:00Manse PP-Vimpelin Veto
ti1.9.klo 17:00Seinäjoen Jymyjussit-Kouvolan Pallolyöjät
ti1.9.klo 17:00Imatran Pallo-Veikot-Joensuun Maila
ti1.9.klo 17:00Hyvinkään Tahko-Kankaanpään Maila
ti1.9.klo 17:00Pattijoen Urheilijat-Koskenkorvan Urheilijat