Kiekko napsahti suoraan Sebastian Ahon suuhun – Brock Nelson iski pelivälineen ilmasta maaliin

Sebastian Aho kiekko suuhun - Pallomeri.net

Sebastian Aho joutui kokemaan kovia, kun Carolina Hurricanes ja New York Islanders kohtasivat ottelusarjan viidennessä osassa.

Avauserässä nähtiin yksi maali, kun Islandersin Pierre Engvall osui ja vei vieraat johtoon. Toisen erän alussa samainen mies sai kiekon laidassa haltuunsa ja leikkasi “ringetteviivan” tuntumassa keskustaan. Hän laukoi, mutta tämä rannari olikin melkoinen hehtaaripyssy ja veto suuntautui kohti Sebastian Ahoa, joka oli maalin vieressä.

Suomalaishyökkääjällä ei ollut mitään mahdollisuutta reagoida tilanteeseen vaan pikkumusta napsahti suoraan häntä suuhun. Kiekko putosi kuin tarjottimelle Brock Nelsonille, joka iski – kieltämättä varsin taidokkaasti – kiekon ilmasta Hurricanes-maaliin.

Aho poistui verta vuotavana pukusuojaan paikkailtavaksi, mutta hän palasi vielä myöhemmin peliin ja vastasikin Carolinan päätöserässä syntyneestä 2-3-kavennuksesta. Nämä olivat kuitenkin myös ottelun loppulukemat, joten Islanders kavensi ottelusarjan voitot 2-3:een.

Sebastian Aho sai kiekon suuhun ja Brock Nelson tehtaili perään maalin:

Mikäli video ei näy, voit katsoa sen Sportsnetin YouTubessa.


Pelaajat:
Joukkueet: ,