Winnipeg Jetsin organisaatiossa kiekkoileva Sami Niku ei ollut Manitoba Moosen kokoonpanossa viime yönä, sillä puolustaja oli hyllytettynä kurinpidollisista syistä.
Tiukasti pelipaikkaa NHL:n puolelle hamuava Niku ei ollut joukkueensa kokoonpanossa viime yön ottelussa Chicago Wolvesia vastaan. Myös syy hyllytykselle selvisi kamppailun jälkeen, sillä suomalaispuolustaja oli katsomon puolella kurinpidollisista syistä.
– Meillä on joukkueessa säännöt, jotka ovat samat kaikille. Jos sääntöjä ei noudateta, kaikki joutuvat kärsimään siitä samalla tavalla, Manitoba Moosen päävalmentaja Pascal Vincent totesi ottelun jälkeisessä haastattelussa.
Viime kaudella koko AHL:n parhaaksi puolustajaksi valittu Niku on pelannut tällä kaudella yhdeksän ottelua, missä on syntynyt tehot 1+4. 22-vuotiaan puolustajan AHL-kauden avausmaali oli suorastaan mestarillista katseltavaa, sillä suomalainen laittoi pakettiin koko vastustajan puolustuksen.
Manitoban päävalmentaja kommentoi Nikun poissaoloa
Here’s #MBMoose Head Coach Pascal Vincent fielding questions on: the win over Chicago, Mikhail Berdin, his first line, and Sami Niku #GoMooseGO #UNTAMED pic.twitter.com/kVU85Dl4yV
— Manitoba Moose (@ManitobaMoose) 3. marraskuuta 2018
Jos video ei näy, niin voit katsoa sen Twitteristä!
Pelaajat: Sami Niku
Joukkueet: Manitoba Moose