Jokerit kohtasi lauantaina KHL:ssä Magnitogorskin ja ottelussa nähtiin jäätävän onnekas osuma, kun Saku Mäenalanen pääsi tuulettamaan onnekkaiden pomppujen avustuksella.
Täksi kaudeksi rapakon takaa Jokereihin siirtynyt Mäenalanen iski varmasti yhden uransa onnekkaimmista maaleista, kun hyökkääjän laukaus kimposi pleksistä suoraan maalin edustalle. Tästä se pomppasi Magnitogorsk-veskarin suojiin eikä hölmistynyt Vasiliy Demchenko tajunnut alkuunkaan pelivälineen sijaintia. Näin ollen tuuripomput saivat kruunun, kun kiekko päätyi lopulta Demchenkon kautta maaliviivan yli.
Pitkästä loukkaantumisestakin tällä kaudella kärsinyt Mäenalanen on pelannut Jokereiden paidassa 23 ottelua ja näissä on syntynyt tehot 3+4.
Saku Mäenalanen iski maalin todella koomisten pomppujen avulla
Oliko tämä nyt se onnekas tasoitus? Mäenalasen maaliin syöttäjiksi Savinainen ja Sklenicka. Tilanne 2-2 ajassa 30.52. #Jokerit #KHLfi pic.twitter.com/6O0smzrkft
— Helsingin Jokerit (@jokerithc) February 15, 2020
Jos video ei näy, niin voit katsoa sen myös Twitteristä!
Pelaajat: Saku Mäenalanen
Joukkueet: Jokerit