Hollywood-tähti Ryan Reynolds on ostanut kollegansa Rob McElhenneyn kanssa englantilaisen jalkapalloseura Wrexham AFC:n. Seura kertoi asiasta verkkosivuillaan.
Hintaa ostokselle tuli noin 2,3 miljoonaa euroa.
Walesilainen Wrexham on maailman kolmanneksi vanhin jalkapalloseura, joka pelaa tätä nykyä Englannin viidenneksi korkeimmalla sarjatasolla.
Seuraoston motiivin on huhuttu olevan idea Netflixille myytävästä dokumentista, joka kertoo vanhan seuran noususta uuteen loistoon.
Reynolds ja McElhenney ovat sitoutuneet seuran toiminnan kehittämiseen muun muassa pelaajahankintojen merkeissä. Lisäksi kaksikko on sanonut julkisesti parantavansa ja uudistavansa nykyistä stadionia.
Seuran on vuodesta 2011 lähtien omistanut sen fanit. Reynolds ja McElhenney tulivat mukaan kuvoihin viime syksynä, kun seuralle alettiin etsiä uutta omistajatahoa.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen Reynoldsin Instagram-tilillä.
Tsekkaa myös: Video: Estelaukkakisasta oli tulla katastrofi – jockey lensi satulasta ilmaan, mutta pelasti tilanteen kuin stuntmies