Pekingin olympialaiset 2022 – tsekkaa ohjelma ja aikataulut!

Iivo Niskanen olympialaiset 2022
Kuva: Getty Images

Pekingin olympialaiset 2022 on yksi vuoden suurimmista urheilutapahtumista. Tsekkaa ohjelma ja aikataulu reilun kahden viikon rypistykseen.

Kiinan Pekingissä taistellaan talviolympialaisten mitaleista helmikuussa. Neljän vuoden välein järjestettävä tapahtuma on monelle urheilijalle koko uran suurin hetki. Luvassa on vauhtia ja vaarallisia tilanteita useammassa eri talvilajissa. Kuitenkin suomalaisittain suurin huomio kiinnittyy varmasti jääkiekkoon sekä maastohiihtoon, jotka kuuluvat ehdottomasti niihin mahdollisiin mitalilajeihin.

Miesten jääkiekko olympialaisissa oli hurjan odotettu tapahtuma koko vuoden 2021 ajan, kun NHL ilmoitti pelaajiensa saapuvan turnaukseen. Korona sotki kuitenkin suunnitelman ja NHL joutui vetäytymään turnauksesta. Tämä ei kuitenkaan poissulje sitä, että jaossa on olympiamitalit ja Suomi on yksi turnauksen suosikeista. Myös naisten jääkiekko tarjoaa loistavan mahdollisuuden mitaliin.

Olympialaisten maastohiihto on yksilölajeista ehdottomasti seuratuin Suomen maaperällä. Tästä pitää huolen Iivo Niskanen, jolta odotetaan kultaa miesten 15 kilometrin kilpailusta. Myös muilta suomalaishiihtäjiltä sopii odottaa menestystä eikä olisi ihme, vaikka mitaleita tulisi useampikin. Olympialaiset 2022 saattaa olla monelle tämän sukupolven hiihtäjälle viimeinen sauma todelliseen menestykseen, sillä neljä vuotta on pitkä aika odottaa ja voimasuhteet ehtivät muuttumaan monesti ennen vuoden 2026 olympialaisia.

Olympialaiset 2022 – lajit:

Alppihiihto 6.-19.2.
Ampumahiihto 5.-19.2.
Curling 2.-20.2.
Freestylehiihto 3.-19.2.
Jääkiekko 3.-20.2.
Lumilautailu 5.-15.2.
Maastohiihto 5.-20.2.
Mäkihyppy 5.-14.2.
Ohjaskelkkailu 5.-10.2.
Pikaluistelu 5.-19.2.
Rattikelkkailu 13.-20.2.
Short track -luistelu 5.-16.2.
Skeleton 10.-12.2.
Taitoluistelu 4.-20.2.
Yhdistetty 9.-17.2.

Suomen joukkue olympialaisiin:

Ampumahiihto
Mari Eder
Olli Hiidensalo
Tero Seppälä

Freestyle
Anni Kärävä
Jimi Salonen

Lumilautailu
Enni Rukajärvi
Kalle Järvilehto
Rene Rinnekangas

Maastohiihto
Kerttu Niskanen
Krista Pärmäkoski
Jasmin Joensuu
Katri Lylynperä
Anne Kyllönen
Johanna Matintalo
Iivo Niskanen
Lauri Vuorinen
Joni Mäki
Ristomatti Hakola
Perttu Hyvärinen

Mäkihyppy
Julia Kykkänen

Taitoluistelu (jäätanssi)
Juulia Turkkila
Matthias Versluis

Yhdistetty
Ilkka Herola

(Päivitetty 12.1.2022. Joukkue täydentyy vielä ennen olympialaisten alkua)

Olympialaiset 2022 – ohjelma:

Keskiviikko 2.2.

KloLajiInfo
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohkovaihe

Torstai 3.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
6.10-8.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe
8.05-9.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
11.40-12.55JääkiekkoNaisten lohkovaihe
12.00-12.45FreestylehiihtoNaisten kumparelaskun karsinta 1
13.45-14.30FreestylehiihtoMiesten kumparelaskun karsinta 1
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe

Perjantai 4.2.

KloLajiInfo
2.35-4.30CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
4.02-5.15TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Miesten lyhytohjelma
5.41-6.54TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Jäätanssi
6.10-8.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe
7.22-8.55TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Pariluistelun lyhytohjelma
7.35-9.30CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko

Lauantai 5.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
4.45-6.47LumilautailuNaisten Slopestyle karsinta
8.00-11.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
8.20MäkihyppyMiesten normaalimäen karsinta
9.45MaastohiihtoNaisten skiathlon 7,5 + 7,5 km
11.00AmpumahiihtoSekaviesti
11.30-12.51PikaluisteluNaisten 3000 m
11.40-12.55JääkiekkoNaisten lohkovaihe
12.00-12.30FreestylehiihtoMiesten kumparelaskun karsinta 2
12.45MäkihyppyNaisten normaalimäen kilpailu
13.00-13.24Short track -luisteluNaisten 500 m alkuerät
13.10-14.20OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 1. lasku
13.30-14.55FreestylehiihtoMiesten kumparelaskun finaali
13.38-14.10Short track -luisteluMiesten 1000 m alkuerät
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
14.23-15.34Short track -luisteluSekajoukkueviesti – mitaliluistelut
14.50-16.00OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 2. lasku
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe

Sunnuntai 6.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
3.30-4.49LumilautailuNaisten Slopestyle finaali
3.37-4.50TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Naisten lyhytohjelma
5.00-7.19AlppihiihtoMiesten syöksylasku
5.57-6.44TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Pariluistelu, vapaaohjelma
6.30-8.32LumilautailuMiesten Slopestyle karsinta
8.00-11.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
9.00MaastohiihtoMiesten skiathlon 15 + 15 km
11.30-12.15PikaluisteluMiesten 5000 m
11.40-12.55JääkiekkoNaisten lohkovaihe
12.00-12.30FreestylehiihtoNaisten kumparelaskun karsinta 2
13.00MäkihyppyMiesten normaalimäen kilpailu
13.30-14.55FreestylehiihtoNaisten kumparelaskun finaali
13.30-14.40OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 2. lasku
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe
15.15-15.59OhjaskelkkailuMiesten yksinkelkkailu 3. lasku

Maanantai 7.2.

KloLajiInfo
3.05-5.00CurlingSekaparikilpailu – Alkulohko
3.22-4.01TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Miesten vapaaohjelma
3.30-5.44FreestylehiihtoNaisten Freeski Big Air karsinnat
4.15-5.55AlppihiihtoNaisten suurpujottelu 1. lasku
4.31-5.10TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Jäätanssi Free Dance
5.37-6.16TaitoluisteluJoukkuekilpailu – Naisten vapaaohjelma
6.00-7.19LumilautailuMiesten Slopestyle finaali
7.30-9.44FreestylehiihtoMiesten Freeski Big Air karsinnat
7.45-9.39AlppihiihtoNaisten suurpujottelu 2. lasku
11.00AmpumahiihtoNaisten normaalimatka 15 km
11.30-12.50PikaluisteluNaisten 1500 m
11.40-12.55JääkiekkoNaisten lohkovaihe
13.30-15.04Short track -luisteluNaisten 500 m ja miesten 1000 m puolivälierät, välierät, finaalit
13.45MäkihyppySekajoukkuemäki
13.50-15.00OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 1. lasku
14.05CurlingSekaparikilpailu – Välierät
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe
15.30-16.40OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 2. lasku

Tiistai 8.2.

KloLajiInfo
3.22-7.30TaitoluisteluMiesten lyhytohjelma
4.00-5.05FreestylehiihtoNaisten Freeski Big Air finaali
4.40-5.05LumilautailuNaisten Parisuurpujottelu karsinta
5.07-5.32LumilautailuMiesten Parisuurpujottelu karsinta
5.34-11.00LumilautailuNaisten ja miesten Parisuurpujottelu pudotuslaskut ja finaalit
5.00-7.14AlppihiihtoMiesten supersuurpujottelu
8.05-11.00CurlingSekaparikilpailu – Pronssiottelu
9.30AmpumahiihtoMiesten normaalimatka 20 km
11.00MaastohiihtoNaisten sprintti (v) karsinta
11.40-12.55JääkiekkoNaisten lohkovaihe
11.50MaastohiihtoMiesten sprintti (v) karsinta
12.30-13.50PikaluisteluMiesten 1500 m
12.30MaastohiihtoNaisten sprintti (v) erävaihe
12.55MaastohiihtoMiesten sprintti (v) erävaihe
13.50-15.00OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 2. lasku
14.05-16.00CurlingSekaparikilpailu – Loppuottelu
15.10-17.25JääkiekkoNaisten lohkovaihe
15.35-16.19OhjaskelkkailuNaisten yksinkelkkailu 3. lasku

Keskiviikko 9.2.

KloLajiInfo
3.30-5.10LumilautailuNaisten Halfpipe karsinta
4.15-5.50AlppihiihtoNaisten pujottelu 1. lasku
5.00-6.05FreestylehiihtoMiesten Freeski Big Air finaali
5.00-6.25LumilautailuNaisten Lumilautakrossi sijoituslaskut
6.30-8.10LumilautailuMiesten Halfpipe karsinta
7.45-9.29AlppihiihtoNaisten pujottelu 2. lasku
8.30-11.00LumilautailuNaisten Lumilautakrossi pudotuslaskut ja finaalit
11.00YhdistettyMäkiosuus normaalimäki
11.40-12.55JääkiekkoMiesten lohkovaihe
13.00YhdistettyHiihto-osuus 10 km
13.00-15.28Short track -luisteluMiesten 1500m, Naisten 1000m, Naisten 3000m viesti
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
14.20-14.56OhjaskelkkailuParikilpailu 1. lasku
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
15.35-16.14OhjaskelkkailuParikilpailu 2. lasku

Torstai 10.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohko
3.30-4.49LumilautailuNaisten Halfpipe finaalit
3.30-4.24SkeletonMiesten 1. erä
3.38-7.27TaitoluisteluMiesten vapaaohjelma
4.30-6.45AlppihiihtoMiesten alppiyhdistetyn syöksylasku
5.00-5.55SkeletonMiesten 2. erä
5.15-6.40LumilautailuMiesten Lumilautakrossi sijoituslaskut
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
8.00-9.30LumilautailuMiesten Lumilautakrossi pudotuslaskut ja finaalit
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohko
8.15-9.59AlppihiihtoMiesten alppiyhdistetyn pujottelu
9.00MaastohiihtoNaisten 10 km (p) väliaikalähtö
11.40-12.55JääkiekkoMiesten lohkovaihe
13.00-14.15FreestylehiihtoSekajoukkue hypyt finaali
14.00-15.16PikaluisteluNaisten 5000 m
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohko
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
15.30-16.38OhjaskelkkailuJoukkueviesti

Perjantai 11.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohko
3.30-4.49LumilautailuMiesten Halfpipe finaalit
3.30-4.24SkeletonNaisten 1. erä
4.00-7.09AlppihiihtoNaisten supersuurpujottelu
5.00-5.55SkeletonNaisten 2. erä
6.10-8.25JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohko
11.00AmpumahiihtoNaisten pikakisa 7,5 km
9.00MaastohiihtoMiesten 15 km (p) väliaikalähtö
11.00-12.55PikaluisteluMiesten 10000 m
11.40-12.55JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
11.40-12.55JääkiekkoMiesten lohkovaihe
13.00MäkihyppyMiesten suurmäen karsinta
13.00-14.49Short track -luisteluNaisten 1000m, Miesten 500m, Miesten 5000m viesti
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohkojen otteluja
14.20-15.14SkeletonMiesten 2. erä
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
15.55-16.40SkeletonMiesten 3. erä

Lauantai 12.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohko
4.00-5.00LumilautailuSekajoukkue Lumilautakrossi finaalit
6.10-8.25JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohko
9.30MaastohiihtoNaisten 4 x 5 km viesti
11.00AmpumahiihtoMiesten pikakisa 10 km
11.00-11.23PikaluisteluNaisten joukkuetakaa-ajo puolivälierät
11.40-12.55JääkiekkoNaisten puolivälieräottelu
11.40-12.55JääkiekkoMiesten lohkovaihe
11.53-12.34PikaluisteluMiesten 500m
13.00MäkihyppyMiesten suurmäen kilpailu
13.07-16.38TaitoluisteluJäätanssi – Rhythm Dance
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohko
14.20-15.14SkeletonNaisten 2. erä
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
15.55-16.40SkeletonNaisten 3. erä

Sunnuntai 13.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohko
3.30-4.13RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 1. erä
4.00-6.00FreestylehiihtoNaisten Freeski Slopestyle karsinnat
4.15-6.15AlppihiihtoMiesten suurpujottelu 1. lasku
5.00-5.45RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 2. erä
6.10-8.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
7.45-9.49AlppihiihtoMiesten suurpujottelu 2. lasku
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohko
9.00MaastohiihtoMiesten 4 x 10 km viesti
11.00AmpumahiihtoNaisten takaa-ajo 10 km
11.40-12.55JääkiekkoMiesten lohkovaihe
12.45AmpumahiihtoMiesten takaa-ajo 12,5 km
13.00-14.15FreestylehiihtoNaisten hypyt karsinta
13.00-14.19Short track -luisteluMiesten 500m, Naisten 3000m viestin finaalit
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohko
15.00-15.26PikaluisteluMiesten joukkuetakaa-ajo puolivälierät
15.10-17.25JääkiekkoMiesten lohkovaihe
15.56-12.37PikaluisteluNaisten 500m

Maanantai 14.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohko
3.22-6.36TaitoluisteluJäätanssi – Free Dance
3.30-5.45LumilautailuNaisten Big Air karsinnat
3.30-4.49FreestylehiihtoNaisten Freeski Slopestyle finaali
3.30-4.15RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 2. erä
5.00-5.50RattikelkkailuNaisten yhden hengen kilpailu 3. erä
6.10-8.25JääkiekkoNaisten välieräottelu
6.30-8.32FreestylehiihtoMiesten Freeski Slopestyle karsinnat
7.30-9.45LumilautailuMiesten Big Air karsinnat
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohko
13.00MäkihyppyMiesten joukkuemäki
13.00-15.15FreestylehiihtoNaisten hypyt finaali
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohko
14.05-15.10RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 1. erä
15.10-17.25JääkiekkoNaisten välieräottelu
15.40-16.45RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 2. erä

Tiistai 15.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohko
3.30-4.50FreestylehiihtoMiesten Freeski Slopestyle finaali
3.30-4.35LumilautailuNaisten Big Air finaali
5.00-6.59AlppihiihtoNaisten syöksylasku
6.10-8.25JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
6.10-8.25JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
7.00-8.05LumilautailuMiesten Big Air finaali
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohko
8.30-11.53PikaluisteluMiesten ja naisten joukkuetakaa-ajo välierät ja finaalit
11.00YhdistettyMäkiosuus suurmäki
11.00AmpumahiihtoMiesten 4 x 7,5 km viesti
11.40-12.55JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
12.08-16.25TaitoluisteluNaisten lyhytohjelma
13.00YhdistettyHiihto-osuus 10 km
13.00-14.15FreestylehiihtoMiesten hypyt karsinta
14.05-17.00CurlingMiesten alkulohko
14.15-15.20RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 2. erä
15.10-17.25JääkiekkoMiesten playoff-karsintaottelu
15.50-16.35RattikelkkailuMiesten kahden hengen kilpailu 3. erä

Keskiviikko 16.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten alkulohko
4.15-6.10AlppihiihtoMiesten pujottelu 1. lasku
6.10-8.25JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu
7.45-9.39AlppihiihtoMiesten pujottelu 2. lasku
8.00-11.15JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu
8.05-12.00CurlingMiesten alkulohko
8.45AmpumahiihtoNaisten 4 x 6 km viesti
11.40-12.55JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu
12.00MaastohiihtoNaisten parisprintti (p) karsinta
12.40MaastohiihtoMiesten parisprintti (p) karsinta
13.00MaastohiihtoNaisten parisprintti (p) finaali
13.30MaastohiihtoMiesten parisprintti (p) finaali
13.00-14.15FreestylehiihtoMiesten hypyt finaali
13.30-15.26Short track -luisteluNaisten 1500 m puolivälierät, välierät, finaalit, Miesten 5000 m viestin finaalit
13.30-15.45JääkiekkoNaisten pronssiottelu
14.05-17.00CurlingNaisten alkulohko
15.30-17.45JääkiekkoMiesten puolivälieräottelu

Torstai 17.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingMiesten alkulohko
3.30-5.10FreestylehiihtoNaisten Freeski Halfpipe karsinta
4.30-6.00AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetyn syöksylasku
5.30-6.15FreestylehiihtoNaisten Ski Cross sijoituslasku
6.10-8.25JääkiekkoNaisten loppuottelu
6.30-8.10FreestylehiihtoMiesten Freeski Halfpipe karsinta
8.00-9.19AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetyn pujottelu
8.00-9.30FreestylehiihtoNaisten Ski Cross finaalit
8.05-12.00CurlingNaisten alkulohko
11.00YhdistettyJoukkuekilpailun mäkiosuus suurmäki
11.30-12.42PikaluisteluNaisten 1000 m
12.08-15.57TaitoluisteluNaisten vapaaohjelma
13.00YhdistettyJoukkuekilpailun hiihto-osuus 4 x 5 km
14.05CurlingMiesten välierät

Perjantai 18.2.

KloLajiInfo
3.30-4.49FreestylehiihtoNaisten Freeski Halfpipe finaali
5.45-6.30FreestylehiihtoMiesten Ski Cross sijoituslasku
6.10-8.25JääkiekkoMiesten välieräottelu
8.05-12.00CurlingMiesten pronssiottelu
8.45-11.15FreestylehiihtoMiesten Ski Cross finaalit
11.00AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 15 km
11.30-12.40PikaluisteluMiesten 1000 m
12.38-15.43TaitoluisteluPariluistelu lyhytohjelma
14.00-14.43RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 1. erä
14.05CurlingNaisten välierät
15.10-17.25JääkiekkoMiesten välieräottelu
15.30-16.15RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 2. erä

Lauantai 19.2.

KloLajiInfo
3.30-4.49FreestylehiihtoMiesten Freeski Halfpipe finaali
3.30-4.30RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 1. erä
5.00-6.54AlppihiihtoParipujottelun sekajoukkuekilpailu
5.05-6.05RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 2. erä
8.00MaastohiihtoMiesten 50 km (v) yhteislähtö
8.05-12.00CurlingMiesten loppuottelu
9.00-12.15PikaluisteluMiesten ja naisten yhteislähdöt välierät ja finaalit
11.00AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 12,5 km
13.08-15.53TaitoluisteluPariluistelu vapaaohjelma
14.00-14.45RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 2. erä
14.05-17.00CurlingNaisten pronssiottelu
15.10-17.25JääkiekkoMiesten pronssiottelu
15.30-16.15RattikelkkailuNaisten kahden hengen kilpailu 3. erä

Sunnuntai 20.2.

KloLajiInfo
3.05-6.00CurlingNaisten loppuottelu
3.30-4.30RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 2. erä
5.20-6.10RattikelkkailuMiesten neljän hengen kilpailu 3. erä
6.00-8.30TaitoluisteluLoppunäytös
6.10-8.25JääkiekkoMiesten loppuottelu
8.30MaastohiihtoNaisten 30 km (v) yhteislähtö

Talviolympialaisten historia

Ensimmäiset talviolympialaisten järjestettiin Ranskan Chamonix’ssa vuonna 1924. Tapahtuma on järjestetty aina neljän vuoden välein. Ainoat poikkeukset on nähty vuosina 1940 ja 1944, jolloin Sapporon ja Cortina d´Ampezzon jäivät väliin toisen maailmansodan vuoksi.

Edellisen kerran olympialaiset käytiin vuonna 2018, jolloin kisaisäntänä toimi Etelä-Korean Pyeongchang. Euroopassa suuri urheilujuhla oli viimeksi vuonna 2014, kun Venäjän Sotshi sai kunnian olla kisakaupunkina.

Suomi on niittänyt vuosien varrella ihan kohtuullisesti menestystä, sillä yhteensä mitaleita on tullut 161 kappaletta. Näistä 43 on ollut kultaisia. Edellistä olympiavoittoa juhlittiin vuonna 2018, kun Iivo Niskanen hiihti miesten 50 kilometrin kisan voittajaksi.

Suomalaiset olympiavoittajat talviolympialaisissa:

Clas Thunberg, pikaluistelu 
Julius Skutnabb, pikaluistelu
Kaija Mustonen, pikaluistelu
Veikko Hakulinen, maastohiihto
Veli Saarinen, maastohiihto
Kalevi Hämäläinen, maastohiihto
Eero Mäntyranta, maastohiihto
Mika Myllylä, maastohiihto 
Iivo Niskanen, maastohiihto & parisprintti
Sami Jauhojärvi, maastohiihto parisprintti
Lydia Videman, maastohiihto 
Helena Takalo, maastohiihto 
Marja-Liisa Hämäläinen, maastohiihto 
Marjo Matikainen, maastohiihto
Marjut Lukkarinen, maastohiihto 
Sirkka Polkunen, maastohiihto viesti
Mirja Hietamies, maastohiihto viesti
Siiri Rantanen, maastohiihto viesti
Arto Koivisto, maastohiihto viesti
Juha Mieto, maastohiihto viesti
Matti Pitkänen, maastohiihto viesti
Pertti Teurajärvi, maastohiihto viesti
Väinö Huhtala, maastohiihto viesti
Toimi Alatalo, maastohiihto viesti
Kalle Jalkanen, maastohiihto viesti
Klaes Karppinen, maastohiihto viesti
Matti Lähde, maastohiihto viesti
Sulo Nummela, maastohiihto viesti
Heikki Hasu, maastohiihto viesti
Paavo Lonkila, maastohiihto viesti
Paavo Korhonen, maastohiihto viesti
Tapio Mäkelä, maastohiihto viesti
Antti Hyvärinen, mäkihyppy
Veikko Kankkonen, mäkihyppy
Jouko Törmänen, mäkihyppy
Matti Nykänen, mäkihyppy 
Toni Nieminen, mäkihyppy 
Jani Soininen, mäkihyppy 
Ari-Pekka Nikkola, mäkihyppy joukkuekisa
Jari Puikkonen, mäkihyppy joukkuekisa
Tuomo Ylipulli, mäkihyppy joukkuekisa
Risto Laakkonen, mäkihyppy joukkuekisa
Mika Laitinen, mäkihyppy joukkuekisa
Janne Lahtela, freestylehiihto
Samppa Lajunen, yhdistetty
Hannu Manninen, yhdistetty joukkuekisa
Jari Mantila, yhdistetty joukkuekisa
Jaakko Tallus, yhdistetty joukkuekisa