Jack Roslovicilta fantastinen esityö – Patrik Laine painoi limpun uuniin

Patrik Laine Columbus Pittsburgh - Pallomeri.net

Patrik Laine pääsi jälleen maalin makuun, kun Columbus Blue Jackets kohtasi tiistain NHL-kierroksella Pittsburgh Penguinsin.

Ottelu alkoi Columbuksen kannalta todella positiivisissa merkeissä, kun Emil Bemström ja Lane Pederson veivät vieraat 0-2-johtoon.

Erä oli ehtinyt vain puoliväliinsä, kun taululla seisoivat jo 0-3-lukemat. Jack Roslovic pääsi nokikkain maalivahti Tristan Jarryn kanssa, mutta hän veikin kiekon sivuun ja jätti sen takaa tulleelle Patrik Laineelle, jolla oli verrattain helppo työ iskeä pikkumusta verkon perukoille.

Toisen erän alussa homma näytti ratkeavan jo lopullisesti, kun Liam Foudy iski lukemat 0-4:ään.

Columbuksella ei kuitenkaan tällä kaudella ole niin sanotusti “oikein lähtenyt”, ja tätä samaa syndroomaa oli ilmassa myös Pittsburghin tiistaisessa illassa. Penguins nimittäin onnistui nousemaan vielä tasoihin ja viemään Sidney Crosbyn jatkoaikaosumalla myös 5-4-voiton.

Pingviinien varsinaisen peliajan osumista vastasivat kahdesti osunut Jason Zucker, sekä Jake Guentzel ja Danton Heinen. Matsin tarkemmat tilastot voit katsastaa NHL:n sivuilta.

Patrik Laine vei Columbuksen kolmen maalin karkumatkalle:

Mikäli video ei näy, voit katsoa sen Sportsnetin YouTubessa.


Pelaajat: ,
Joukkueet: ,