Jokerit ja Oliver Lauridsen ovat allekirjoittaneet kahden vuoden jatkosopimuksen, joka pitää tanskalaispuolustajan seurassa aina vuoteen 2020 asti.
Toista kautta helsinkiläisjoukkueessa pelaava Lauridsen on noussut Jokereiden puolustuksen kulmakiveksi, sillä tanskalaisjärkäle harvemmin tekee virheitä kaukalossa. Fyysisen pelin taitava Lauridsen on varsinkin omassa päässä inhottava pelaaja vastustajille.
– Lauridsenista on tullut iso osa joukkuettamme niin kaukalossa kuin sen ulkopuolella. Hän on esimerkillinen huippu-urheilija ja joukkuepelaaja sekä erinomainen puolustava puolustaja, jonka fyysisyys on iso apu kamppailupelaamiseemme. Näiden ominaisuuksien ansiosta hänestä on tullut myös yksi fanien suosikeista, sanoo Jokereiden GM Jari Kurri seuran tiedotteessa.
Tanskalaispuolustaja on mielissään uudesta jatkosopimuksesta ja kertoo viihtyneensä hyvin Helsingissä.
-Olen erittäin, erittäin innoissani jatkosopimuksesta. Olemme perheeni kanssa rakastaneet olla täällä ja kaksi viime vuotta ovat olleet meille mahtavaa aikaa. Olemme pelanneet joukkueena todella hyvän alkukauden, enkä voi sanoa muita kuin positiivisia asioita tästä seurasta. On suuri kunnia jatkaa täällä myös seuraavat kaksi kautta, Lauridsen kertoo Jokereiden nettisivuilla.
Artikkelikuva: JokeritET YouTube-kanava

