AHL:ssä nähtiin kerrassaan hävytön suomalaissuoritus, kun Hartford Wolf Packin Lauri Pajuniemi upotti kiekon pussiin maalin takaa.
Hartford Wolf Pack voitti Laval Rocketin lauantain AHL-kierroksen ottelussa tyylipuhtain 4-0-lukemin ja ottelun komeimman maalin riipaisi Lauri Pajuniemi.
Ensimmäistä kauttaan AHL:ssä pelaava TPS-kasvatti sai kiekon toisen erän puolenvälin tienoilla hyökkäyspään aloitusvoiton jälkeen ja hän rynni maalille, mutta ei ensimmäisellä yrityksellä saanut kunnon laukausta aikaan.
Pajuniemi seurasi irtokiekkoa maalin taakse ja huomasi, että tie maalille oli hieman tukossa, mutta Laval-veskari Kevin Poulin tarjosi hänelle toista mahdollisuutta.
Pajuniemi niittasi kiekon maalin takaa suoraan Poulinin ahteriin, josta kiekko kimmahti sisään. Pajuniemi juhli kauden kahdeksatta maaliaan myös kovalla antaumuksella. Hänet valittiin myös ottelun kakkostähdeksi. Pajuniemi on tehnyt 29 ottelussa tehot 8+8=16.
Lauri Pajuniemi pistää kiekon ovelasti sisään Lavalin maalivahdin kautta:
Tässä maali toisesta kuvakulmasta:
Katso myös: Florida pieksi Columbuksen jäänrakoon – Anton Lundell liekehti ja iski kaksi tyylikästä häkkiä
Pelaajat: Lauri Pajuniemi
Joukkueet: Hartford Wolf Pack