Lajien parhaat urheilijat 2020 – Miro Heiskanen paras jääkiekkoilija

lajien parhaat urheilijat Dallas Miro Heiskanen Tampa Bay - pallomeri.net

Suomen Urheilutoimittajain liitto on valinnut lajien parhaat urheilijat. Vuoden 2020 paras jääkiekkoilija on Miro Heiskanen.

Urheiluvuosi 2020 on saatu taputeltua ja on aika antaa kunniaa sitä ansaitseville. Perinteisesti parhaat suomalaisurheilijat on valittu myös lajeittain. Valinnasta on vastannut Suomen Urheilutoimittajain liitto, joka julkisti nyt myös vuoden 2020 parhaat urheilijat.

Isolle yleisölle tietysti mielenkiintoisimmat valinnat koskevat jalkapalloa ja jääkiekkoa. Paras jalkapalloilija on Lukas Hradecky, kun taas parhaan jääkiekkoilijat tittelin pokkasi Miro Heiskanen.

Alta pääset katsomaan jokaisen lajin parhaan urheilijan.

Mainos alkaa

Lajien parhaat urheilijat 2020

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto
Alamäkiluistelu: Mirko Lahti
Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb
Amerikkalainen jalkapallo: Tino Ndongo, Kuopion Steelers
Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
Autourheilu: Valtteri Bottas
Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen
Biljardi: Heikki Niva, Espoon Biljardikerho
Curling: Milja Sullanmaa, Hyvinkää Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)
E-­urheilu: Arttu Mustila
Freestyle: Elias Syrjä, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)
Frisbeegolf: Niklas Anttila, Vuorelan Veikot (Siilinjärvi)
Futsal: Jukka Kytölä, Kaos Mantova (Italia) / Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Sami Välimäki, Nokia River Golf
Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro, Kymin Suunnistajat (Kotka)
Ilmailu: Hannu Nurmiranta, Karhulan Ilmailukerho
Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)
Jousiammunta: Antti Tekoniemi, Tampereen Jousiampujat

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)
Jääkiekko: Miro Heiskanen, Dallas Stars (USA)
Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi) / SKA Neftjanik (Venäjä)
Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura
Keilailu: Tuula Tamminen, aCat (Hyvinkää)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)
Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki) / US Ivry (Ranska)
Lentopallo: Kaisa Alanko, Nantes (Ranska)
Lumilautailu: Rene Rinnekangas
Maahockey: Tommi Rantala, HC Kilppari (Turku)

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Melonta: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat
Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat
Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat
Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Moottoriveneily: Alexander Lindholm, Porvoon Moottorivenekerho
Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat
Nykyaikainen 5-­ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-­ottelijat
Nyrkkeily: Robert Helenius
Paini: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka

Painonnosto: Eero Retulainen, Turun Atleettiklubi
Pesäpallo: Emma Körkkö, Kirittäret (Jyväskylä)
Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät
Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut
Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska) / TWD-­Länken (Lahti)
Pyöräsuunnistus: Andre Haga, OK Botnia (Kokkola/Kruunupyy)
Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)
Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat
Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -­89
Rugby: Kalle Välimäki, Sumner Rugby Club (Uusi-­Seelanti)
Salibandy: Sami Johansson, Classic (Tampere)
Soutu: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat (Turku)
Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Nella Nyqvist, Helsingfors Badminton Club
Suunnistus: Olli Ojanaho, Helsingin Suunnistajat
Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team
Taitoluistelu: Emmi Peltonen, Etelä-­Vantaan Taitoluistelijat
Tanssiurheilu: Gleb Bannikov ja Ada Varstala, Tanssiklubi Master (Helsinki)

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-­Tennis (Helsinki)
Thainyrkkeily: Surachai Sosom, Combat Academy of Finland (Helsinki)
Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho
Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto
Uinti: Ida Hulkko, TaTU Tampere

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani
Voimanosto: Leena Vatanen, Kiuruveden Urheilijat
Voimistelu: Joonas Kukkonen, Espoon Telinetaiturit
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)
Yleisurheilu: Annimari Korte, Helsingfors IFK