Maailman parhaisiin korkeushyppääjiin tänä päivänä kuuluva Ivan Ukhov muistetaan hienoista loikista, mutta myös vuonna 2008 tapahtuneesta ”välikohtauksesta”.
Vuoden 2012 olympiavoittaja nimittäin hyppäsi Lausannen Athletissimo-kisassa vähän erilaisen urheilujuoman turvin, kun mies oli nauttinut Red Bullia sekä vodkaa hotellin aulabaarissa ennen suuntaamistaan kisapaikalle.
Siipiä ei tämä coctail-ralli antanut, mutta vakavan varoituksen Kansainväliseltä Yleisurheiluliitolta kylläkin. Myös oman maan yleisurheilupomo Valentin Maslakov oli kommenteissaan ymmärrettävän tyly.
– Tuossa kunnossa kilpaillessaan hän on häpäissyt kaikki venäläiset yleisurheilijat, Maslakov sanaili.
Maslakovin sanat toki asettuvat nykypäivänä erilaiseen valoon, sillä venäläisedustusta ei – muutamaa neutraalin lipun alla kilpailevaa urheilijaa lukuunottamatta – nähdä lainkaan käynnissä olevissa Lontoon MM-kisoissa. Syy tähän ei ole vodka.
Ukhov ei saanut erikoislupaa kilpailla neutraalin lipun alla.
Alla olevalla videolla Ukhovin toilailuja Lausannen kisasta. Alempana myös parempilaatuinen video, joka sisältää yhden hypyn – tai paremmin sanottuna sukelluksen.
Ivan Ukhov – Lausanne 2008:
Jos video ei näy, voit katsoa sen TÄSTÄ LINKISTÄ (YouTube)
