Kasper Hämäläisellä jättimäiset saatavat – entinen joukkuekaveri ajautui valtaviin talousongelmiin

Kasper Hämäläinen

TPS:ssä pelaavalla Kasper Hämäläisellä on jättimäiset saatavat entiseltä joukkuekaverilta, jonka taloudelliset ongelmat ovat paljastuneet.

Tshekkiläisen Adam Hlousekin tilanne on epätoivoinen, sillä miehen valtavat velat ovat paljastuneet. Kaiken lisäksi rahaa on pääosin lainattu entisiltä joukkuekavereilta. Sport.cz-sivuston mukaan Hlousekin velat ovat noin miljoona euroa. Lehden mukaan Hämäläinen olisi yksi suurimmista velkojista, koska Hlousekin kerrotaan olevan suomalaiselle velkaa noin 224 000 euroa.

MTV Urheilu tavoitti suomalaispelaajan, joka myönsi saatavat, mutta summa ei miehen mukaan pidä paikkansa.

– Velat pitävät paikkansa, mutta kaikki ei täsmää, Kasper Hämäläinen varmistaa MTV Urheilulle puhelimitse.

Hlousek hakeutui konkurssiin, mutta helpotusta tuskin ei ole aivan heti tulossa, koska pelaajan nykyinen joukkue antoi lähtäpassit velkojen paljastuttua. Tshekin oikeudessa puidaan tapahtunutta ja Hämäläinenkin myönsi MTV Urheilulle, että hänenkin puoleltaan asiaa on hoitamassa ihmisiä.

Hämäläinen ja Hlousek pelasivat joukkuekavereina Puolassa vuosina 2016-2019 Legia Varsovan joukkueessa.


Pelaajat: