JYP ilmoitti perjantaina hyllyttäneensä puolustaja Mikko Mäenpään. Näin ollen miestä ei nähdä mukana illan JYP-HPK-ottelussa.
JYPin riveissä ei nähdä perjantain HPK-ottelussa kokenutta puolustajaa Mikko Mäenpäätä, joka on hyllytetty seuran toiminnasta yhden ottelun ajaksi.
– JYPin puolustaja Mikko Mäenpää on sivussa JYP-HPK -ottelusta seuran sisäisen kurinpidon vuoksi. Kurinpidolliset toimet johtuvat keskiviikon JYP-Ässät välisen ottelun jälkeisestä tapahtumasta, jossa Mikko Mäenpään käyttäytyminen kaukalosta poistuessa ei ollut JYPin arvojen mukaista, JYPin Facebook-päivityksessä todetaan.
Sen tarkemmin seurassa ei avattu, mikä teko johti lopulta hyllytykseen.
Mäenpää on pelannut tällä kaudella JYPin riveissä 48 ottelua, joissa on syntynyt tehot 4+6. Kokenut 36-vuotias puolustaja on ehtinyt pelaamaan Liigassa jo lähes 400 ottelua.
Pelaajat: Mikko Mäenpää
Joukkueet: JYP