Jalkapallolegenda Jari Litmanen esiintyy uudessa Risto Räppääjä -elokuvassa ja tekee pienen roolin italialaisena pizzalähettinä.
Elokuvissa voi tunnetusti tulla vastaan tuttuja kasvoja mitä yllättävimmissä yhteyksissä ja näin on myös kotimaisessa uutuuselokuvassa, kun kaikkien aikojen jalkapalloilijalla Jari Litmasella on pizzalähetin rooli perjantaina ensi-iltaan tulevassa Risto Räppääjä ja villi kone -elokuvassa.
Litmanen puhuu elokuvassa italiaa. Yhdessä elokuvan kohtauksissa Litmasen esittämä pizzalähetti kiikuttaa pizzan Minka Kuustosen esittämälle Rauha Räppääjälle. Pizza on nimeltään Il Capitano, eli suomeksi “kapteeni” ja sen on tietysti pizza numero 10, kuten Litmasen pelinumerokin.
– Puhukohan se espanjaa, Rauha Räppääjä pohtii suljettuaan oven.
Litmanen ei ole ensimmäistä kertaa Räppääjä-elokuvissa, sillä hän esitti vuonna 2020 ensi-iltaan tulleessa Risto Räppääjä ja väärä Vincent -elokuvassa hollantilaista taideasiantuntijaa ja puhui hollantia.
Jari Litmanen esittää pizzalähettiä uudessa Risto Räppääjä -elokuvassa:
Katso myös: Rangers-luotsilta upea urheiluhenkeä huokunut päätös – pakotti joukkueensa päästämään maalin
Pelaajat: Jari Litmanen