Jalkapallon EM-kisojen otteluohjelma – näin pelataan vuoden 2024 turnauksessa

EM-kisojen EM-kisat
Kuva: Getty Images

Jalkapallon EM-kisojen otteluohjelma on selvillä, joten nyt on hyvä hetki alkaa suunnittelemaan jo reissua Saksan puolelle.

Kisat käynnistyvät Münchenistä 14. kesäkuuta, kun kisaisäntä Saksa saa vieraakseen Skotlannin. Sen sijaan heti seuraavana päivänä ohjelmassa on jo kolme ottelua, joista ehdottomasti mielenkiintoisin on Espanjan ja Kroatian taisto.

Alkulohkovaiheen muita ehdottomia herkkupaloja ovat 20. kesäkuuta pelattava Espanja-Italia, 21. kesäkuuta pelattava Hollanti-Ranska ja 24. kesäkuuta pelattava Kroatia-Italia. EM-kisojen lohkot tarjoilivatkin jo sellaista viihdettä, joten voi vain kuvitella, millaista futistaidetta on luvassa, kun turnaus etenee pudotuspeleihin.

EM-kisojen stadionit löytyvät peräti kymmenestä eri Saksan isosta kaupungista, joten turisteilla on mahdollisuus nähdä vähän uusia paikkojakin, mikäli innostuu kiertämään useammankin pelipaikan lävitse turnauksen aikana.

Jalkapallon EM-kisat 2024: Otteluohjelma

Ensimmäinen ottelukierros

14.6.2024 klo 22:00, Saksa – Skotlanti, München
15.6.2024 klo 16:00, Unkari – Sveitsi, Köln
15.6.2024 klo 19:00, Espanja – Kroatia, Berliini
15.6.2024 klo 22:00, Italia – Albania, Dortmund
16.6.2024 klo 16:00, A-polun voittaja – Hollanti, Hampuri
16.6.2024 klo 19:00, Slovenia – Tanska, Stuttgart
16.6.2024 klo 22:00, Serbia – Englanti, Gelsenkirchen
17.6.2024 klo 16:00, Romania – B-polun voittaja, München
17.6.2024 klo 19:00, Belgia – Slovakia, Frankfurt
17.6.2024 klo 22:00, Itävalta – Ranska, Düsseldorf
18.6.2024 klo 19:00, Turkki – C-polun voittaja, Dortmund
18.6.2024 klo 22:00, Portugali – Tshekki, Leipzig

Toinen ottelukierros

19.6.2024 klo 16:00, Kroatia – Albania, Hampuri
19.6.2024 klo 19:00, Saksa – Unkari, Stuttgart
19.6.2024 klo 22:00, Skotlanti – Sveitsi, Köln
20.6.2024 klo 16:00, Slovenia – Serbia, München
20.6.2024 klo 19:00, Tanska – Englanti, Frankfurt
20.6.2024 klo 22:00, Espanja – Italia, Gelsenkirchen
21.6.2024 klo 16:00, Slovakia – B-polun voittaja, Düsseldorf
21.6.2024 klo 19:00, A-polun voittaja – Itävalta, Berliini
21.6.2024 klo 22:00, Hollanti – Ranska, Leipzig
22.6.2024 klo 16:00, C-polun voittaja – Tshekki, Hampuri
22.6.2024 klo 19:00, Turkki – Portugali, Dortmund
22.6.2024 klo 22:00, Belgia – Romania, Köln

Kolmas ottelukierros

23.6.2024 klo 22:00, Sveitsi – Saksa, Frankfurt
23.6.2024 klo 22:00, Skotlanti – Unkari, Stuttgart
24.6.2024 klo 22:00, Kroatia – Italia, Leipzig
24.6.2024 klo 22:00, Albania – Espanja, Düsseldorf
25.6.2024 klo 19:00, Hollanti – Itävalta, Berliini
25.6.2024 klo 19:00, Ranska – A-polun voittaja, Dortmund
25.6.2024 klo 22:00, Englanti – Slovenia, Köln
25.6.2024 klo 22:00, Tanska – Serbia, München
26.6.2024 klo 19:00, Slovakia – Romania, Frankfurt
26.6.2024 klo 19:00, B-polun voittaja – Belgia, Stuttgart
26.6.2024 klo 22:00, Tshekki – Turkki, Hampuri
26.6.2024 klo 22:00, C-polun voittaja – Portugali, Gelsenkirchen