Jääkiekon MM-kisat 2023: Tässä otteluohjelma turnaukseen

Jääkiekon MM-kisat Kultajuhlien Leijonat jääkiekon mm-kisat
Kuva: Getty Images

Jääkiekon MM-kisat 2023 pelataan jälleen Suomessa ja Tampereella. Tällä kertaa toinen alkulohko pelataan Helsingin sijaan Latvian Riikassa.

Hallitseva maailmanmestari Suomi pääsee pelaamaan jälleen kotiyleisön edessä, joten Tampereella nähdään todelliset kiekkokarnevaalit. Jo keväällä 2022 meininki oli suorastaan fanaattista, joten tuskin mikään tulee muuttumaan, kun Leijonat valtaa toistamiseen perinteikkään kiekkokaupungin.

Suomi pelaa samassa lohkossa USA:n, Ruotsin, Ranskan, Unkarin, Saksan, Tanskan ja Itävallan kanssa. Leijonien urakka käynnistyy herkullisella ottelulla USA:ta vastaan perjantaina 12. toukokuuta.

Lohkot:

A-lohko (Tampere): Suomi, USA, Ruotsi, Ranska, Tanska, Unkari, Saksa ja Itävalta

B-lohko (Riika): Kanada, Tshekki, Sveitsi, Latvia, Kazakstan, Slovakia, Norja ja Slovenia

Suomen ottelut:

  • 12. toukokuuta klo 16:20: Suomi – Yhdysvallat
  • 13. toukokuuta klo 20:20: Saksa – Suomi
  • 15. toukokuuta klo 20:20: Suomi – Ruotsi
  • 17. toukokuuta klo 20:20: Suomi – Ranska
  • 19. toukokuuta klo 16:20: Unkari – Suomi
  • 20. toukokuuta klo 16:20: Itävalta – Suomi
  • 23. toukokuuta klo 20:20: Suomi – Tanska

Otteluohjelma:

Pe 12.5. klo 16:20 Suomi – USA
Pe 12.5. klo 16:20 Slovakia – Tshekki
Pe 12.5. klo 20:20 Ruotsi – Saksa
Pe 12.5. klo 20:20 Latvia – Kanada
La 13.5. klo 12:20 Ranska – Itävalta
La 13.5. klo 12:20 Sveitsi – Slovenia
La 13.5. klo 16:20 Unkari – Tanska
La 13.5. klo 16:20 Norja – Kazakstan
La 13.5. klo 20:20 Saksa – Suomi
La 13.5. klo 20:20 Slovakia – Latvia
Su 14.5. klo 12:20 USA – Unkari
Su 14.5. klo 12:20 Slovakia – Kanada
Su 14.5. klo 16:20 Ranska – Tanska
Su 14.5. klo 16:20 Norja – Sveitsi
Su 14.5. klo 20:20 Ruotsi – Itävalta
Su 14.5. klo 20:20 Tshekki – Kazakstan
Ma 15.5. klo 16:20 Saksa – USA
Ma 15.5. klo 16:20 Slovenia – Kanada
Ma 15.5. klo 20:20 Suomi – Ruotsi
Ma 15.5. klo 20:20 Tshekki – Latvia
Ti 16.5. klo 16:20 Tanska – Itävalta
Ti 16.5. klo 16:20 Slovenia – Norja
Ti 16.5. klo 20:20 Ranska – Unkari
Ti 16.5. klo 20:20 Sveitsi – Kazakstan
Ke 17.5. klo 16:20 USA – Itävalta
Ke 17.5. klo 16:20 Latvia – Norja
Ke 17.5. klo 20:20 Suomi – Ranska
Ke 17.5. klo 20:20 Kanada – Kazakstan
To 18.5. klo 16:20 Unkari – Ruotsi
To 18.5. klo 16:20 Tshekki – Slovenia
To 18.5. klo 20:20 Tanska – Saksa
To 18.5. klo 20:20 Sveitsi – Slovakia
Pe 19.5. klo 16:20 Unkari – Suomi
Pe 19.5. klo 16:20 Latvia – Slovenia
Pe 19.5. klo 20:20 Itävalta – Saksa
Pe 19.5. klo 20:20 Kazakstan – Slovakia
La 20.5. klo 12:20 USA – Tanska
La 20.5. klo 12:20 Norja – Tshekki
La 20.5. klo 16:20 Itävalta – Suomi
La 20.5. klo 16:20 Kanada – Sveitsi
La 20.5. klo 20:20 Ruotsi – Ranska
La 20.5. klo 20:20 Kazakstan – Latvia
Su 21.5. klo 16:20 Saksa – Unkari
Su 21.5. klo 16:20 Slovenia – Slovakia
Su 21.5. klo 20:20 USA – Ranska
Su 21.5. klo 20:20 Tshekki – Sveitsi
Ma 22.5. klo 16:20 Tanska – Ruotsi
Ma 22.5. klo 16:20 Kanada – Norja
Ma 22.5. klo 20:20 Itävalta – Unkari
Ma 22.5. klo 20:20 Kazakstan – Slovenia
Ti 23.5. klo 12:20 Saksa – Ranska
Ti 23.5. klo 12:20 Slovakia – Norja
Ti 23.5. klo 16:20 Ruotsi – USA
Ti 23.5. klo 16:20 Kanada – Tshekki
Ti 23.5. klo 20:20 Suomi – Tanska
Ti 23.5. klo 20:20 Sveitsi – Latvia

Pudotuspelit:

To 25.5. klo 16:20 Puolivälierä
To 25.5. klo 16:20 Puolivälierä
To 25.5. klo 20:20 Puolivälierä
To 25.5. klo 20:20 Puolivälierä

La 27.5. klo 14:20 Välierä
La 27.5. klo 18:20 Välierä

Su 28.5. klo 15:20 Pronssiottelu
Su 28.5. klo 20:20 Finaali