Futislegenda Gabriel Batistuta kärsi hurjista kivuista: ”Pyysin jalkojeni amputaatiota”

Gabriel Batistuta - Pallomeri.net

Saksalaislehti Bild kertoo, että argentiinalainen futislegenda Gabriel Batistuta on joutunut jalkapallouransa jälkeen kärsimään hurjista kivuista jaloissaan.

Batistuta lopetti uransa vuonna 2005 ja tämän jälkeen alkoivat kivut, jotka veivät pahimmillaan jopa kävelykyvyn.

-Kastelin sänkyni, vaikka vessa oli vain muutaman metrin päässä. Kello oli neljä aamuyöllä, mutta tiesin, että jos nousen ylös, nilkkani kipu tappaa minut.

Mainos:

Tilanne äityi niin pahaksi, että argentiinalainen pyysi varsin äärimmäistä apukeinoa.

– Sanoin lääkärilleni, että amputoikaa jalkani. Hän katsoi minua ja sanoi, että olen hullu.

Radikaaliin ratkaisuun ei siis suostuttu ja miestä hoidettiin ruuvamalla ruuveja hänen jalkoihinsa. Batistutan onneksi tämä myös auttoi ja vei pahimmat kivut pois.

Tällä hetkellä 48-vuotias legenda pystyy jo kävelemään, vaikka se onkin yhä hankalaa.

Argentiinalaisessa Newell’s Old Boysissa vuonna 1988 ammattilaisdebyyttinsä tehnyt Batistuta muistetaan parhaiten Serie A:sta Fiorentinan paidasta, jossa mies pelasi vuosina 1991-2000 yhteensä 269 ottelua. Näissä matseissa syntyi hurjat 168 maalia.

Argentiinan maajoukkueessa mies nähtiin 78 kertaa ja niissäkin verkko heilui peräti 56 osuman verran.