KHL:ssä nähtiin melkoisen harvinaislaatuiset potkut, kun Dinamo Riikan kanadalaispakki Jordan Murray sai monoa mailavarkauden takia.
KHL-seura Dinamo Riika on antanut kenkää kanadalaispuolustaja Jordan Murraylle perin hämmentävästä syystä.
Venäläismedia Match TV uutisoi maanantaina, että Murray oli jäänyt rysän päältä kiinni Avangard Omskin tähtihyökkääjä Ilya Kovalchukin mailan varastamisesta.
Match TV:n mukaan Murray oli hiipinyt Riikassa pidettyjen aamuharjoitusten jälkeen vierasjoukkueena olleen Omskin pukukoppiin ja kähveltänyt Kovalchukin mailan itselleen.
Mailan katoaminen huomattiin myöhemmin ja sen etsimiseen liittyivät myös Riika-Areenan turvamiehet. Valvontakamerat paljastivat lopulta kuinka Murray oli ottanut mailan Omskin pukukopista ja yrittänyt piilottaa sen areenalle. Murrayn havaittiin lopulta poistuvan areenalta Kovalchukin maila hallussaan.
Dinamon seurajohto ei katsonut tapausta hyvällä, sillä Murrayn sopimus purettiin heti rötöstelyn tultua tietoon.
Murray on pelasi tällä kaudella Dinamon riveissä 11 ottelua tehoin 1+6=7. Murray ei kauaa joutunut olemaan ilman seuraa, sillä HV-71 tiedotti maanantaina tehneensä sopimuksen Murrayn kanssa.
Tsekkaa myös: Koronan takia perutut jääkiekon MM-kisat olivat järjestäjille todellinen taloudellinen jättipotti
Pelaajat: Ilya Kovalchuk
Joukkueet: Avangard Omsk,Dinamo Riika