Columbus Blue Jackets ja Los Angeles Kings neuvottelivat mielenkiintoisen treidin, jossa osallisena on kaksi maalivahtia.
Columbus teki odotetut siirrot, kun viimeistä sopimusvuottaan pelaavat Joonas Korpisalo ja Vladislav Gavrikov kaupattiin muualle. Uudeksi seuraksi valikoitui lopulta Los Angeles Kings, joka kauppasi toiseen suuntaan Jonathan Quickin sekä 1. kierroksen varausoikeuden.
Quickin kauppaaminen on Los Angeles Kingsiltä yllättävä veto, sillä mies on todellinen seuralegenda. Tälläkin kaudella maalivahti on nähty tositoimissa 31 ottelussa. Vaikka otteet eivät ole menestysvuosien tasoa olleet, niin kukaan tuskin osasi odottaa Quickin kauppaamista.
Columbukselta nähtiin myös aikaisemmin muita liikkeitä, kun seura kauppasi ruotsalaisen Gustav Nyquistin Minnesota Wildiin. Seura sai kaupassa takaisin päin 5. kierroksen varauksen ensi kesäksi.
Lue myös: Megasiirto on totta! Patrick Kane siirtyy New York Rangersiin
Pelaajat: Jonathan Quick,Joonas Korpisalo
Joukkueet: Columbus Blue Jackets,Los Angeles Kings