CHL-kausi 2019-2020 – otteluohjelma, joukkueet ja live stream
chl

CHL-kausi 2019-2020

Jääkiekon Mestarien liiga eli CHL käynnistyy jälleen heti alkusyksystä, joten jääkiekkokausi saa oivan sysäyksen vielä auringon paistaessa. Mukana on neljä suomalaisjoukkuetta, sillä mukaan pääsivät HPK, Kärpät, Tappara ja Pelicans.

Pallomeri.net on koonnut samalle sivulle kaikki CHL:n suomalaisjoukkueiden pelit sekä koko turnauksen otteluohjelman ja lohkot.

Unohtamatta tietenkään kaikkia tuoreimpia uutisia liittyen CHL:ään! Tästä osiosta löydät kokoonpanoihin, maaleihin ja komeimpiin taklauksiin liittyvät uutiset ja videot.

Kaiken lisäksi löydät myös ohjeet siihen, miten turnaus näkyvät televisiosta. Tarjolla on myös ilmainen live stream, minkä käynnistämiseen pääset lukemaan ohjeet.

Lohkot

A-lohkoB-lohko
KAC Klagenfurt KAC Klagenfurt (AUT)HPK HPK Hämeenlinna (FIN)
Tappara Tappara Tampere (FIN)EV Zug EV Zug (SUI)
HC Biel-Bienne HC Biel-Bienne (SUI)HC Pilsen HC Pilsen (CZE)
Frisk Asker Frisk Asker (NOR)Rungsted IK Rungsted IK (DEN)
C-lohkoD-lohko
Luleå Hockey Luleå Hockey (SUI)Oceláři Třinec Oceláři Třinec (CZE)
Bílí Tygři Liberec Bílí Tygři Liberec (CZE)Lausanne HC Lausanne HC (SUI)
Augsburger Panther (GER) Augsburger Panther (GER)Pelicans Lahti Pelicans (FIN)
Belfast Giants Belfast Giants (GBR)Yunost Minsk Yunost Minsk (BLR)
E-lohkoF-lohko
SC Bern SC Bern (SUI)Adler Mannheim Adler Mannheim (GER)
Kärpät Kärpät Oulu (FIN)Djurgården Stockholm Djurgården Stockholm (SWE)
Skellefteå AIK Skellefteå AIK (SWE)Vienna Capitals Vienna Capitals (AUT)
Grenoble Grenoble (FRA)GKS Tychy GKS Tychy (POL)
G-lohkoH-lohko
Färjestad Karlstad Färjestad Karlstad (SWE)Frölunda Indians Frölunda Indians (SWE)
Red Bull Munich Red Bull Munich (GER)Graz 99ers Graz 99ers (AUT)
HC Ambrì-Piotta HC Ambrì-Piotta (SUI)Mountfield HK Mountfield HK (CZE)
HC05 Banská Bystrica HC05 Banská Bystrica (SVK)Cardiff Devils Cardiff Devils (GBR)

Uutiset

CHL kausi 2019-2020 – otteluohjelma

CHL Otteluohjelma

PVMLohkoKotivsVierasPaikka
29.8. 18:00Group BHC PilsenvsHPK HämeenlinnaHome Monitoring Aréna
29.8. 19:00Group CLuleå HockeyvsAugsburger PantherCoop Norrbotten Arena
29.8. 19:00Group GFärjestad KarlstadvsHC05 Banská BystricaLofbergs Arena
29.8. 20:30Group AKAC KlagenfurtvsTappara TampereEissportzentrum Klagenfurt
29.8. 20:30Group GRed Bull MunichvsHC Ambrì-PiottaOlympia-Eisstadion
29.8. 20:45Group AEHC Biel-BiennevsFrisk AskerTissot Arena
29.8. 20:45Group BEV ZugvsRungsted Seier CapitalBossard Arena
29.8. 21:30Group CBelfast GiantsvsBílí Tygri LiberecThe SSE Arena
30.8. 19:00Group ESkellefteå AIKvsSC BernSkellefteå Kraft Arena
30.8. 19:00Group HFrölunda IndiansvsGraz99ersFrölundaborg
30.8. 19:00Group DYunost MinskvsLausanne HCChizhovka-Arena
30.8. 19:00Group DLahti PelicansvsOcelári TrinecIsku Areena
30.8. 19:00Group EKärpät OuluvsGrenobleOulun Energia Areena
30.8. 20:30Group FVienna CapitalsvsAdler MannheimErste Bank Arena
30.8. 21:00Group FGKS TychyvsDjurgården StockholmStadion Zimowy Tychy
30.8. 21:30Group HCardiff DevilsvsMountfield HKViola Arena
31.8. 16:30Group CLuleå HockeyvsBílí Tygri LiberecCoop Norrbotten Arena
31.8. 16:30Group GFärjestad KarlstadvsHC Ambrì-PiottaLofbergs Arena
31.8. 17:00Group GRed Bull MunichvsHC05 Banská BystricaOlympia-Eisstadion
31.8. 18:00Group BEV ZugvsHPK HämeenlinnaBossard Arena
31.8. 18:45Group BHC PilsenvsRungsted Seier CapitalHome Monitoring Aréna
31.8. 20:30Group AKAC KlagenfurtvsFrisk AskerEissportzentrum Klagenfurt
31.8. 20:45Group AEHC Biel-BiennevsTappara TampereTissot Arena
31.8. 21:30Group CBelfast GiantsvsAugsburger PantherThe SSE Arena
1.9. 17:00Group ESkellefteå AIKvsGrenobleSkellefteå Kraft Arena
1.9. 17:00Group HFrölunda IndiansvsMountfield HKFrölundaborg
1.9. 17:00Group DYunost MinskvsOcelári TrinecChizhovka-Arena
1.9. 18:00Group HCardiff DevilsvsGraz99ersViola Arena
1.9. 18:00Group FGKS TychyvsAdler MannheimStadion Zimowy Tychy
1.9. 19:00Group DLahti PelicansvsLausanne HCIsku Areena
1.9. 19:00Group EKärpät OuluvsSC BernOulun Energia Areena
1.9. 20:30Group FVienna CapitalsvsDjurgården StockholmErste Bank Arena
5.9. 18:00Group GHC05 Banská BystricavsRed Bull MunichZimný Stadión
5.9. 19:00Group HMountfield HKvsCardiff DevilsCPP Arena
5.9. 19:00Group BHPK HämeenlinnavsHC PilsenPohjantähti Areena
5.9. 20:30Group BRungsted Seier CapitalvsEV ZugBitcoin Arena
5.9. 20:30Group EGrenoblevsKärpät OuluPatinoire Pole Sud
5.9. 20:45Group CBílí Tygri LiberecvsBelfast GiantsHome Credit Arena
5.9. 20:45Group ESC BernvsSkellefteå AIKPostFinance Arena
5.9. 20:45Group GHC Ambrì-PiottavsFärjestad KarlstadValascia
5.9. 21:20Group HGraz99ersvsFrölunda IndiansMerkur Eisstadion
6.9. 19:00Group CAugsburger PanthervsLuleå HockeyCurt-Frenzel-Stadion
6.9. 19:00Group DOcelári TrinecvsLahti PelicansWerk Arena
6.9. 19:00Group FDjurgården StockholmvsVienna CapitalsHovet
6.9. 19:00Group ATappara TamperevsKAC KlagenfurtHakametsä Stadium
6.9. 19:30Group AFrisk AskervsEHC Biel-BienneAskerhallen
6.9. 20:30Group FAdler MannheimvsGKS TychySAP Arena
6.9. 20:45Group DLausanne HCvsYunost MinskTBC
7.9. 15:15Group GHC05 Banská BystricavsFärjestad KarlstadZimný Stadión
7.9. 18:00Group HMountfield HKvsFrölunda IndiansCPP Arena
7.9. 18:00Group ESC BernvsKärpät OuluPostFinance Arena
7.9. 19:00Group BRungsted Seier CapitalvsHC PilsenBitcoin Arena
7.9. 19:00Group BHPK HämeenlinnavsEV ZugPohjantähti Areena
7.9. 20:15Group HGraz99ersvsCardiff DevilsMerkur Eisstadion
7.9. 20:30Group EGrenoblevsSkellefteå AIKPatinoire Pole Sud
7.9. 20:45Group GHC Ambrì-PiottavsRed Bull MunichValascia
8.9. 15:00Group CBílí Tygri LiberecvsLuleå HockeyHome Credit Arena
8.9. 16:00Group FDjurgården StockholmvsGKS TychyHovet
8.9. 16:45Group DLausanne HCvsLahti PelicansTBC
8.9. 17:00Group FAdler MannheimvsVienna CapitalsSAP Arena
8.9. 18:00Group CAugsburger PanthervsBelfast GiantsCurt-Frenzel-Stadion
8.9. 18:00Group DOcelári TrinecvsYunost MinskWerk Arena
8.9. 19:00Group ATappara TamperevsEHC Biel-BienneHakametsä Stadium
8.9. 19:30Group AFrisk AskervsKAC KlagenfurtAskerhallen
8.10. 19:00Group ESkellefteå AIKvsKärpät OuluSkellefteå Kraft Arena
8.10. 19:00Group FGKS TychyvsVienna CapitalsStadion Zimowy Tychy
8.10. 19:00Group FDjurgården StockholmvsAdler MannheimHovet
8.10. 19:00Group HFrölunda IndiansvsCardiff DevilsFrölundaborg
8.10. 19:00Group BHPK HämeenlinnavsRungsted Seier CapitalPohjantähti Areena
8.10. 19:30Group AFrisk AskervsTappara TampereAskerhallen
8.10. 20:30Group CAugsburger PanthervsBílí Tygri LiberecCurt-Frenzel-Stadion
8.10. 20:30Group GRed Bull MunichvsFärjestad KarlstadOlympia-Eisstadion
8.10. 20:30Group HGraz99ersvsMountfield HKMerkur Eisstadion
8.10. 20:45Group GHC05 Banská BystricavsHC Ambrì-PiottaZimný Stadión
8.10. 20:45Group ESC BernvsGrenoblePostFinance Arena
8.10. 21:30Group CBelfast GiantsvsLuleå HockeyThe SSE Arena
9.10. 18:00Group DOcelári TrinecvsLausanne HCWerk Arena
9.10. 19:00Group DLahti PelicansvsYunost MinskIsku Areena
9.10. 20:30Group AKAC KlagenfurtvsEHC Biel-BienneEissportzentrum Klagenfurt
9.10. 20:45Group BEV ZugvsHC PilsenBossard Arena
15.10. 18:00Group BHC PilsenvsEV ZugHome Monitoring Aréna
15.10. 19:00Group CLuleå HockeyvsBelfast GiantsCoop Norrbotten Arena
15.10. 19:00Group GFärjestad KarlstadvsRed Bull MunichLofbergs Arena
15.10. 19:00Group DYunost MinskvsLahti PelicansChizhovka-Arena
15.10. 19:00Group EKärpät OuluvsSkellefteå AIKOulun Energia Areena
15.10. 20:30Group BRungsted Seier CapitalvsHPK HämeenlinnaBitcoin Arena
15.10. 20:30Group EGrenoblevsSC BernPatinoire Pole Sud
15.10. 20:30Group FVienna CapitalsvsGKS TychyErste Bank Arena
15.10. 20:30Group FAdler MannheimvsDjurgården StockholmSAP Arena
15.10. 20:45Group AEHC Biel-BiennevsKAC KlagenfurtTissot Arena
15.10. 20:45Group DLausanne HCvsOcelári TrinecTBC
15.10. 21:30Group HCardiff DevilsvsFrölunda IndiansViola Arena
16.10. 18:00Group HMountfield HKvsGraz99ersCPP Arena
16.10. 19:00Group ATappara TamperevsFrisk AskerHakametsä Stadium
16.10. 20:30Group CBílí Tygri LiberecvsAugsburger PantherHome Credit Arena
16.10. 20:45Group GHC Ambrì-PiottavsHC05 Banská BystricaValascia

MM-statistiikka

  • Venäjä on voittanut eniten jääkiekon maailmanmestaruuksia. Yhteensä 27 kappaletta.
  • Mestaruustilaston toiseksi menestynein joukkue on Kanada 26 MM-mestaruudella.
  • Kolmantena on Tshekki, joka on napannut 12 MM-kultaa.
  • Suomi on voittanut mestaruuden kahdesti. Sen sijaan Ruotsilla on tilillä 11 mestaruutta.
  • USA:n edellisestä MM-kullasta on kulunut jo 59 vuotta.
  • Edelliset kaksi maailmanmestaruutta on mennyt Ruotsille.

Kisapaikat

  • MM-turnauksen ottelut pelataan kahdella eri areenalla. A-lohkon pelit pelataan Kosicella sijaitsevalla Steel Arenalla, B-lohkon pelit ovat puolestaan Bratislavan Orange Arenalla.
  • Kosicen arenalle mahtuu enimmillään 8347 katsojaa.
  • Bratislavan areenaan mahtuu jääkiekkoa katsomaan 9763 katsojaa.

MM-kisojen tuomarit

  • Suomea turnauksessa edustavat päätuomarit Mikko Kaukokari ja Aleksi Rantala. Linjatuomareina paikanpäälle matkustavat myös Lauri Nikulainen ja Hannu Sormunen.
  • Muut päätuomarit turnauksessa ovat: Roman Gofman (RUS), Oliver Gouin (CAN), Jan Hribik (CZE), Martin Frano (CZE), Brett Iverson (CAN), Peter Stano (SVK), Manuel Nikolic (AUT), Topias Bjork (SWE), Linus Ohlund (SWE) Gordon Schukies (GER), Stephen Reneau (USA) Yevgeni Romaskov (RUS), Jeremy Tufts (USA) ja Maxim Sidorenko (BLR).
  • Linjatuomareina edustavat suomalaisten lisäksi: Andrew Dalton (GBR), Dmitri Golyak (BLR), Rene Jensen (DEN), Roman Kaderli (SUI), Gleb Lazarev (RUS), Joep Leermakers (NED), Miroslav Lhotsky (CZE), Andreas Malmqvist (SWE), Brian Oliver (USA), Jiri Ondracek (CZE), Dmitri Shishlo (RUS), William Hancock II (USA), Dustin McCrank (CAN) ja Nathan Vanoosten (CAN).

Ilmainen live stream

Kaikki jääkiekon Mestarien liigan ottelut näkyvät ilmaiseksi Unibet-TV:n kautta. Laadukas live stream takaa sen, että lätkäfanit pysyvät kärryillä siitä, mikä joukkue tulee lopulta nousemaan Euroopan kuninkaaksi. Se on varmaa, että jokaisella kierroksella riittää mielenkiintoa, kun suomalaisjoukkueet hamuavat menestystä Euroopassa.

Mikäli sinulla ei ole vielä pelitiliä Unibetillä, niin saat aukaistua sen ilmaiseksi TÄSTÄ LINKISTÄ! Pidä huoli, että pelitililläsi on rahaa vähintään 1 euro, sillä muuten lähetykset eivät käynnisty.

LIVE STREAM AUKI!

CHL – televisiointi

Turnauksen otteluita on mahdollista seurata myös TV:n puolelta, sillä C More välittää ottelut suorina lähetyksinä kotisohville. C More on kuitenkin maksullinen palvelu, joten sen mahdollistamiseen täytyy olla valmis maksamaan kuukausikohtainen hinta.