Camille Cerutti loukkaantui Pekingin syöksylaskukisassa – hyytävät tuskankiljahdukset kaikuivat rinteessä

Camille Cerutti

Ranskalaislaskija Camille Cerutti loukkaantui karmivasti Pekingin olympialaisten syöksylaskukilpailussa kirkuen tuskasta odottaessaan apua.

Pekingin olympialaisten naisten syöksylaskukilpailussa koettiin ikäviä hetkiä, kun ranskalainen Camille Cerutti menetti tasapainonsa ja kaatui.

Onnettomuus tapahtui heti radan alkupäässä, mutta niin että Cerutilla oli jo runsaasti vauhtia. Kaaduttuaan hän liukui pitkän aikaa rinnettä alas, kunnes turva-aidat pysäyttivät hänen liukunsa.

Itse kaatuminen ei näyttänyt vielä hirveän pahalta, mutta hyvin nopeasti kaatumisen jälkeen oli selvää, että Ceruttille kävi pahasti. Hän kiljaisi heti kaaduttuaan ja erittäin riipaisevat tuskankirkaisut kaikuivat tyhjässä rinteessä, kun hän joutui odottamaan apujoukkoja.

Ranskan joukkue tiedotti Twitterissä, että Ceruttin oikea polvi hajosi rytäkässä ja hänet kuljetetaan mahdollisimman pian takaisin Ranskaan.

Ranslalaislaskija Camille Cerutti loukkaantui pahasti Pekingin syöksylaskukilpailussa:

https://twitter.com/tyk_tock/status/1493472792372727809

Katso myös: Käsittämätön moka – Norjan Jarl Magnus Riiber hiihti harhaan ja romahti selvästä johdosta kahdeksanneksi