Espanjan cupin finaali sai Athletic Bilbaon kannattajat rynnimään kotikaupunginsa kaduille riehumaan ja sekoilemaan täysin älyttömästi.
Athletic Bilbao kohtasi Real Sociedadin lauantai-iltana Espanjan cupin, eli Copa del Reyn finaalissa, joka siirrettiin viime kaudelta eteenpäin koronavirustilanteen takia.
Kahden baskiseuran historialliseen kohtaamiseen ei sallita kannattajia paikalle, joten sen myötä Athleticin kannattajat päättivät kokoontua Bilbaon kaduille ennen Sevillassa pelattavan finaalin alkua.
Joukossa valitettavasti tyhmyys pääsi tiivistymään ja roihahtamaan täydelliseksi kaaokseksi. Sivullisten kuvaamana päätyi sosiaaliseen mediaan kosolti videokuvaa satojen kannattajien joukosta, jolla homma oli karannut täysin lapasesta.
Mediatietojen mukaan paikallinen poliisi on joutunut pidättämään useita kannattajia, jotka ovat sytyttäneet tulipaloja ja soihtuja pitkin päivää. Kannattajajoukko rikkoi myös paikkoja ja heitteli tavaraa poliisin päälle.
Sekoilun tietynlaisena huippuna voi pitää videota, jossa eräs kannattaja on kiivennyt liikennevalojen päälle ja hyppää sieltä kyljelleen katuun ilmeisesti vain omaksi ja muiden kannattajien huviksi.
Athletic-kannattajien ilonaiheet jäivät itse ottelussa vähiin, sillä Real Sociedad voitti ottelun maalein 1-0.
Athletic Bilbaon kannattajat riehuvat, rikkovat paikkoja ja linkoavat tavaraa poliisia kohti:
Irtaimistoa sytytettiin myös palamaan:
Yksi kannattajista päätti myös heittää pellehypyn ilman uima-allasta:
Katso myös: Video: Brommapojkarna pelasi aikaa – Karlstad lopetti pelaamisen ja syyttää ”provokaatiosta”
Joukkueet: Athletic Bilbao