Klassikkovideo: Arto Laatikainen näytteli vastustajan kaatumisen – sai käytöskympin

Arto Laatikainen filmi - Pallomeri.net

JYPin ja Ilveksen välisessä liigaottelussa nähtiin syksyllä 2017 koominen tilanne, kun konkaripuolustaja Arto Laatikainen ei sulattanut saamaansa jäähyä.

Laatikainen pysäytti toisessa erässä JYP-hyökkääjä Jerry Turkulaisen menon tuomariston mielestä kaksiminuuttisen arvoisesti. 37-vuotias konkari ei ollut tuomiosta lainkaan mielissään ja loikkasi jään pintaan mielenosoituksellisesti – kuin näyttäen, miten Turkulainen oli sukeltanut.

Tästä Laatikainen palkittiin 10 minuutin käytösrangaistuksella.

Itse ottelu tarjoili muutenkin mukavaa viihdettä, sillä JYP eteni avauserässä jo 3-0-johtoon, mutta Ilves taisteli vielä ja onnistui nousemaan jopa maalin päähän 4-3-tilanteeseen. Juuso Puustinen iski kuitenkin ottelun loppulukemat 5-3 viimeisellä minuutilla tyhjään maaliin.

Laatikainen ilmoitti lauantaina päättävänsä mielettömän pelaajauransa. Uransa viimeiset kaudet mies pelasi HPK:n paidassa, jossa juhli myös Suomen mestaruutta kaudella 2018-2019.

Arto Laatikainen näyttää mielipiteensä jäähystään:

Jos yllä oleva video ei näy, voit katsoa sen TÄSTÄ LINKISTÄ (Ruutu).