Saksan Alexander Zverev käynnisti taipaleensa Torinossa pelattavassa ATP-finaaliturnauksessa loistavasti kaatamalla Carlos Alcarazin.
Maailmanlistan kakkospaikkaa miehittävä espanjalainen kaatui Zverevin (ATP-8) käsittelyssä lukemin 6-7, 6-3, 6-4.
Ottelun kiistatta komein suoritus nähtiin koko matsin viimeisessä pelissä. Alcaraz onnistui lyömään todella jyrkän sekä lyhyen rystylyönnin ja Zverev ehti vain hädin tuskin palloon.
Hän kuitenkin onnistui neppaamaan pelivälinettä juuri ennen maata ja sai kerrassaan hämmästyttävän hyvän lyönnin aikaiseksi, sillä pallo leijaili niin täydellisesti kuin vain mahdollista linjaa pitkin kulmaan.
Samalla Alcaraz oli spurtannut kohti verkkoa, mutta hänen tehtäväkseen jäi katsella pallon lentoa ja lopulta nauraa vastustajansa absurdin hyvälle suoritukselle.
Ottelu oli molemmille ensimmäinen turnauksessa, joka pelataan lohkomuotoisena.
Alexander Zverev häikäisi lyönnillään:
Mikäli video ei näy, voit katsoa sen Tennis TV:n X-tilillä.
Pelaajat: Alexander Zverev,Carlos Alcaraz